Akcesoria do parzenia herbaty - co wybrać?
Wiele osób nadal przygotowuje herbatę w tradycyjny sposób - wsypując herbaciany susz do kubka i zalewając go gorącą wodą. Minusem tej metody jest zbyt długi kontakt liści herbaty z wodą, co skutkuje gorzkim, cierpkim i zwyczajnie niesmacznym naparem. Nie wspominając o wszędobylskich fusach, które odbierają przyjemność z picia herbaty! Na szczęście mamy sposoby na to, by przygotowywanie i picie herbaty było przyjemnością. Sprawdźcie, jakie akcesoria do parzenia herbaty warto mieć w kuchennej szafce.
Zasady parzenia herbaty
Przygotowując herbatę warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, by móc cieszyć się smacznym naparem pozbawionym goryczy i innych, niepożądanych nut smakowych.
- Przestrzegajmy zalecanej temperatury wody oraz czasu parzenia - podążanie za tymi wskazówkami to najprostszy przepis na optymalny smak herbaty;
- Pamiętajmy o gramaturze - zwykle zaleca się użycie 3 g herbaty na 120 ml wody;
- Zadbajmy o wodę dobrej jakości - filtrowaną lub butelkowaną, o niskiej mineralizacji;
- Nie bójmy się eksperymentować - sprawdzajmy jaki napar najbardziej nam smakuje, eksperymentując z ilością suszu, temperaturą wody i czasem parzenia.
Jakie akcesoria do parzenia herbaty?
Skoro już wiemy, jak zaparzać herbatę, najwyższy czas odpowiedzieć sobie na pytanie - w czym najlepiej ją zaparzać? Na rynku dostępne są rozmaite akcesoria do parzenia herbaty, od prostych filtrów po wymyślne dzbanki. Który z tych sprzętów będzie dla nas najlepszy?
Klasyczne zaparzanie, czyli papierowy filtr
Najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem są papierowe filtry do herbaty. Mają formę niewielkich torebek wykonanych z ekologicznego i niechlorowanego papieru, który nie wpływa na smak uzyskanego naparu. Co więcej, takie filtry można z powodzeniem kompostować. Dostępne są w różnych rozmiarach, dopasowanych do naczynia, w którym chcemy przygotować herbatę - niewielkiej filiżanki, większego kubka bądź dzbanka. Wystarczy wsypać liście ulubionej herbaty do filtra, włożyć go do naczynia i zalać wodą o odpowiedniej temperaturze. Po zakończeniu parzenia zużyty filtr można wyrzucić do bioodpadów.
Metalowe sitko - szybkie i wygodne
Metalowe sitko to doskonała opcja dla osób, które cenią sobie wygodę. Stal nierdzewna nie chłonie zapachów, jest łatwa w czyszczeniu i trwała, dzięki czemu sitko może służyć nam przez długie lata. Jest niewielkie, jednak wystarczająco duże, by liście herbaty się rozwinęły. Dzięki niewielkim otworom znakomicie sprawdzi się przy przecedzeniu naparu z yerba mate i rooibosa.
Do sitka wsypujemy odmierzoną ilość herbacianego suszu. Ale tutaj warto się zatrzymać i odruchowo nie wkładać sitka do kubka. Zamiast tego wodę wystarczy przelać do filiżanki lub kubka przez wypełnione liśćmi sitko. W ten sposób uzyskany napar smakować będzie o wiele lepiej niż gdybyśmy sitko pozostawili w naczyniu i po jakimś czasie je wyciągnęli.
Zaparzacz IngenuiTEA - coś dla herbacianych geeków
Dzbanek IngenuiTEA to prawdziwa gratka dla miłośników herbaty liściastej. Dzięki niemu w prosty sposób można przygotować idealnie klarowną herbatę. Sekretem IngenuiTEA jest niewielki zawór na dnie, który otwiera się w momencie postawienia dzbanka na naczyniu oraz gęste sitko, które precyzyjnie oddziela liście od naparu. Zaparzacz wykonano z tworzywa sztucznego pozbawionego BPA.
Jak przygotować herbatę w IngenuiTEA? Wystarczy wsypać 1-2 łyżeczki herbaty do dzbanka i wlać pożądaną ilość wody. Gdy herbata się zaparzy, dzbanek należy położyć na kubku, termosie lub innym naczyniu o odpowiedniej średnicy. Wówczas otworzy się zawór, a napar zostanie przefiltrowany do naczynia. To takie proste!
French Press - nie tylko do kawy
French Press, zwany również praską francuską, kojarzony jest przede wszystkim z przygotowywaniem kawy. Składa się ze szklanego cylindra oraz tłoka zakończonego metalowym sitkiem, które odseparowuje kawowe fusy od naparu.To jeden z najprostszych sposobów przygotowywania kawy. Skoro można w nim przygotować kawę, czemu nie mielibyśmy spróbować z herbatą? Wystarczy wsypać herbatę do dzbanka i zalać ją gorącą wodą. Gdy się zaparzy, dociskamy tłoczek do dna zaparzacza, aby oddzielić liście od naparu. Następnie rozlewamy gotową herbatę do filiżanek i cieszymy się jej znakomitym smakiem.