CZARNA KAWA ZAWSZE W MODZIE.
Powstają kolejne oddziały amerykańskich sieci kawiarnianych, w których najczęściej serwowane są napoje na bazie kawy, mleka i syropów kawowych. Polacy coraz lepiej znają się na dobrej jakości, czarnej kawie, a zapotrzebowanie na wysokogatunkowe ziarna rośnie.
Espresso jak Ferrari
Dla pasjonatów motoryzacji Włochy to ojczyzna Ferrari. Luksusowy samochód wykonany z dbałością o każdy detal jest takim samym symbolem Półwyspu Apenińskiego jak espresso, które cieszy się taką samą popularnością. Ten włoski napój doczekał się nawet własnego instytutu, który dba o to, by bariści na całym świecie przygotowywali go w prawidłowy sposób.
Espresso, czyli bardzo intensywna, czarna kawa
to nie tylko doskonały napój przed, jak i po posiłku, lecz również podstawa wielu innych stylów kawowych. To właśnie na bazie espresso przygotowuje się popularną americanę, lungo, a także kawy mleczne, jak cappuccino i latte. W menu praktycznie każdego polskiej kawiarni znajdziemy tę włoską pozycję.
Inne sposoby na czarną kawę
Nie samym espresso jednak żyją koneserzy kawy, którzy ciągle poszukują nowych wrażeń wolnych od mleka i cukru. Zwiększenie popytu na wysokiej jakości arabicę z Afryki i Azji doprowadziło do wytworzenia alternatywnych metod parzenia kawy, które lepiej wydobywały walory smakowe nowych ziaren. O co chodzi?
Kawa pochodzą z Ameryki Południowej to w ogromnej większości odmiany, do których najlepiej pasuje mocne palenie, które wydobywa z kawy nuty kakaowe i orzechowe. W przypadku odmian afrykańskich mamy natomiast do czynienia z cytrusowym posmakiem, który zostałby niemal całkowicie przykryty przez intensywne prażenie. Z tego powodu bariści decydują się na średnie palenie i grubsze mielenie, dzięki czemu możliwe jest wydobycie tego wyjątkowego aromatu, np. w etiopskich ziarnach.
Alternatywne metody parzenia czarnej kawy stały się w ostatnich latach bardzo popularne, dzięki czemu kawy z Azji i Afryki można się teraz napić w dobrych kawiarniach niemal w całym kraju. Zazwyczaj urządzenia wykorzystywane do jej parzenia do dripper, Chemex lub Aeropress. Bardziej szczegółowe informacje na temat tych przyrządów znajdziecie w innych tekstach na naszym blogu.
Modne gatunki kawy
Delektowanie się dobrej jakości czarną kawą stało się bardzo modne. Coraz popularniejsze staje się kosztowanie drogich ziaren z najdalszych regionów świata. Od kilku lat na szczycie listy najdroższych kaw znajduje się indonezyjska Kopi Luwak, która swą cenę zawdzięcza przede wszystkim skomplikowanemu sposobowi pozyskiwania ziaren. Jak pewnie większość z Was wie owoce kawowca są w tym wypadku zjadane przez cywetę, która lokalnie nazywana jest właśnie luwakiem. Zwierzę trawi jednak jedynie miąższ, natomiast nasiona w nienaruszonym stanie są zbierane i po odpowiedniej obróbce przygotowuje się z nich kawę , której 100 gram kosztuje nawet kilkaset złotych.
Na uwagę znawców zasłużyła również jamajska Blue Moutain, która uprawiana jest w górach o tej samej nazwie. Dzięki odpowiedniej wilgotności i zacienieniu krzewów kawowca rodzą się owoce, których ziarna są składnikiem jednej z najdelikatniejszych odmian kawy na świecie. Jamajską odmianę pokochali zwłaszcza Japończycy, którzy sprowadzają aż 80% wszystkich ziaren.