Czy kawa rzeczywiście uśmierza ból głowy?
Prawdziwi koneserzy kawy piją ją oczywiście dla niespotykanego w przypadku innych napojów smaku i aromatu. Popularnie, przede wszystkim wśród kawoszy-laików przyjęło się sądzić, że filiżankę małej czarnej warto wypić, gdy dopada nas ból głowy. Stąd też wiele osób sięga po nią jeśli nie może poradzić sobie z dokuczliwą migreną. Tę cudowną właściwość kawy przypisujemy oczywiście kofeinie, która dodatkowo wykazuje działanie pobudzające, daje zastrzyk energii, a także usprawnia metabolizm. A jak to jest naprawdę? Czy kawa rzeczywiście uśmierza ból głowy, czy to tylko kolejny mit? Przekonajmy się!
Kawa na migrenę
Nie ma co dłużej gdybać nad tym, czy kawa pomaga przy bólu głowy, czy jednak nie. Wystarczy się rozejrzeć, poczytać i odpowiedzi poszukać wśród fachowych opinii. Jeśli zainteresujemy się tym tematem szybko odkryjemy, że kofeina nie tylko jest jednym ze składników kawy, ale również leków. W tym przypadku jej rolą jest przyspieszenie i wzmocnienie działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego paracetamolu. Co więcej, kofeina wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a także uaktywnia odpowiedź immunologiczną organizmu. W związku z tym, kawę warto pić nie tylko w dokuczliwych bólach migrenowych, ale również w czasie przeziębienia i grypy. Oczywiście każdy człowiek nieco inaczej reaguje na małą czarną, jednak niezaprzeczalnie wielu odczuwa po niej większą ulgę aniżeli po najlepszych pigułkach.
Kawa z cytryną na ból głowy
Nie ulega wątpliwości, że jeszcze lepsze efekty niż wypicie czystej małej czarnej przynosi dodanie do kawy odrobiny cytryny. Wówczas nie dość, że organizmowi dostarczamy kofeinę to jeszcze cenną witaminę C. Taki napój dodatkowo nas rozgrzeje i zapobiegnie przeziębieniu.
Kofeina nie dla osób z nadciśnieniem
Niestety nie wszyscy mogą traktować kawę jako środek przeciwbólowy. Na kofeinę muszą uważać szczególnie osoby borykające się z problemem nadciśnienia tętniczego. Mała czarna w ich przypadku może bowiem wywołać efekt odwrotny, a mianowicie ból głowy, trudności z koncentracją i ogólne rozdrażnienie. W ekstremalnych przypadkach będzie zaś skutkować palpitacją serca.