Doskonały ręczny młynek do kawy - Hario Skerton
W naszych wpisach na blogu niejednokrotnie już wspominaliśmy, że nic nie może się równać smakowi i zapachowi świeżo zmielonej kawy. Nawet gorszej jakości ziarna zmielone na kilka chwil przed zaparzeniem oddają więcej swojego aromatu aniżeli zmielony fabrycznie wysokiej klasy produkt. Z tego też względu w komplecie z ulubioną kofeinową kompozycją i dowolnym urządzeniem (o ile nie jest to ekspres automatyczny z wbudowanym młynkiem) do przygotowywania małej czarnej lub naparów z dodatkiem mleka, warto zainwestować w dobrej jakości młynek. Jaki? Oczywiście Hario Skerton!
Różne rodzaje młynków do kawy
W sklepach ze sprzętem gospodarstwa domowego znajdziemy bardzo różne młynki do kawy - ręczne i elektryczne, które z kolei podzielić można na żarnowe i ostrzowe. Jeśli na co dzień przygotowujemy pobudzający napój w kawiarce Bialetti, Aeropressie, Chemexie bądź też w klasycznej prasce francuskiej dla siebie i swoich najbliższych zdecydowanie wystarczy zaopatrzyć się w młynek ręczny. Warto jednak pamiętać, by wybierać urządzenia z ceramicznymi żarnami. Dlaczego? Otóż tylko one rzeczywiście mielą kawę. Stalowe ostrza natomiast siekają ziarna, w związku z czym otrzymane drobiny są nierównomierne, przez co z kawy nie jest wydobywana pełnia jej smaku i aromatu.
Hario Skerton i japońska precyzja
Hario Skerton z japońskiej manufaktury Hario, która od blisko 100 lat specjalizuje się w produkcji akcesoriów do kawy to ręczny młynek z ceramicznymi żarnami stożkowymi. Jego główną zaletą jest możliwość regulacji grubości mielenia. To niezwykle ważna funkcja biorąc pod uwagę, że różne alternatywne metody zaparzania kofeinowego napoju wymagają różnego stopnia zmielenia. Przykładowo do espresso ziarna powinny być drobno zmielone, do kawiarki, Aeropressu i drippów - średnio, zaś do French Pressu – grubo.
Obsługa młynka Hario
Młynek Hario Skerton jest niezwykle prosty w obsłudze. Składa się z wykonanego ze szkła dolnego zbiorniczka na zmieloną kawę, górnego korpusu z wmontowanymi żarnami, rączki i pokrywki. Grubość mielenia, a więc odległość między żarnami reguluje się poprzez przekręcanie śruby pod korbką. Można powiedzieć, że to właśnie ponadczasowa prostota oraz wysokiej jakości materiały, z których stworzony jest młynek decydują o jego klasie.