Dzbanki do spieniania mleka – niezbędny sprzęt do przygotowania kawy mlecznej.
Mleczna kawa to prawdopodobnie najczęstszy wybór bywalców kawiarni. Połączenie aromatycznego espresso i właściwie spienionego mleka to mariaż idealny. Posiadacze ekspresu ciśnieniowego, którzy chcieliby przygotować równie smaczną kawę, powinni zaopatrzyć się z dzbanek do spieniania mleka, dzięki któremu uzyskają mleko o idealnej temperaturze i konsystencji. Czym się kierować przy wyborze tego sprzętu i jak z niego poprawnie korzystać? Podpowiadamy!
Dzbanek do spieniania mleka, jak wskazuje jego nazwa, jest naczyniem służącym do podgrzewania oraz spieniania mleka. Właśnie z takich dzbanków korzysta się w profesjonalnych kawiarniach, w których serwuje się kawy mleczne. Tego typu dzbanki przeważnie wykonane są ze stali nierdzewnej, która jest wytrzymała, higieniczna i łatwa w czyszczeniu. Niektórzy producenci pokrywają dzbanki warstwą teflonu, co minimalizuje pozostawanie mleka na ich powierzchni.
Jeżeli posiadamy w domu ekspres ciśnieniowy wyposażony w dyszę spieniającą, dzbanek do spieniania mleka będzie naszym nieodzownym pomocnikiem w przygotowaniu kawy mlecznej.
Dzbanki do spieniania mleka – na co zwrócić uwagę?
Z pozoru może się wydawać, że do spieniania mleka wystarczy nam zwykły metalowy dzbanek lub ceramiczny kubek, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Profesjonalne dzbanki wykonane są ze stali o odpowiedniej grubości, dzięki czemu naczynie lepiej absorbuje ciepło i wydłuża czas spieniania mleka, a to umożliwia uzyskanie lepszej, bardziej kremowej i jednolitej konsystencji. Drugą ważną kwestią jest odpowiednio zaprojektowana wylewka, czyli „dziubek”. To właśnie ten element pozwala precyzyjnie wlewać mleko do kawy w taki sposób, by otrzymać fantazyjne wzory, znane pod nazwą latte art. Warto również zwrócić uwagę na to, jak dzbanek jest wyprofilowany. Ważne, by nie był zbyt ciężki i wygodnie leżał w dłoni, dzięki czemu spienianie i przelewanie mleka nie będzie nastręczało nam trudności.
Jakiej pojemności dzbanek do spieniania mleka wybrać?
Dzbanki do spieniania mleka dostępne są w różnych rozmiarach, najczęściej są to pojemności 350, 600 i 900 ml. Dokonując wyboru powinniśmy się kierować tym, jaką kawę przyrządzamy na co dzień. Jeżeli chcemy przygotować pojedyncze cappuccino, wystarczy nam dzbanek o najmniejszej pojemności. Do przygotowania dwóch filiżanek sprawdzi się naczynie o pojemności 600 ml, zaś do większej ilości kaw warto wybrać największy dzbanek, choć generalnie zaleca się, by spieniać mniejsze ilości mleka, co gwarantuje większą precyzję i lepszą strukturę uzyskanej pianki.
Jak poprawnie spienić mleko w dzbanku?
Spienianie mleka to nie lada sztuka, gdyż wymaga uważności i dużo wprawy, jednak trening czyni mistrza. Mleko do spieniania powinno być tłuste (co najmniej 3,2%) i dobrze schłodzone, dzięki czemu będzie je można dłużej spieniać. Dzbanek również powinien być chłodny.
Dzbanek uzupełniamy mlekiem do około ½ jego objętości, pamiętając, że zwiększy ono swoją objętość. Z dyszy spieniającej spuszczamy nieco pary, a następnie zanurzamy ją w mleku tak, by jej końcówka znalazła się około 1 cm pod powierzchnią płynu. Dzbanek należy trzymać pod lekkim kątem. Po kilku sekundach głębiej zanurzamy dyszę, tak by mleko zaczęło wirować. Podpowiedzią, czy spienianie przebiega prawidłowo jest nie tylko to, jak mleko się „zachowuje”, ale również to, jakie dźwięki towarzyszą spienianiu. Po pierwszym zanurzeniu dyszy, na mleku tworzą się wyraźne bąble powietrza przy akompaniamencie głośnego syczenia. Ale już po chwili, gdy na powierzchni utworzy się spieniona warstwa, a dysza zanurzona będzie głębiej, syczenie powinno być przytłumione, wręcz ledwo słyszalne. Z kolei wir, który powstaje musi „wciągnąć” pod powierzchnię warstwę mniejszych i większych bąbli, jakie utworzyły się w pierwszych sekundach. Odpowiednio spienione mleko powinno mieć temperaturę 65-70°C, moment ten rozpoznamy, gdy ścianka dzbanka zacznie nas lekko parzyć w dłoń, zaś powierzchnia mleka będzie idealnie gładka. W tym momencie wyłączamy spieniacz, wyciągamy dyszę i wykonujemy dzbankiem koliste ruchy, by pozbyć się większych bąbelków powietrza. Dzbankiem można również lekko postukać o blat stołu. Jednak z czasem, gdy dojdziemy do wprawy, te ostatnie czynności nie będą już konieczne, bo mleko będzie miało kremową konsystencję tuż po spienianiu. Tak przygotowane mleko jest gotowe go wykonywania dowolnych wzorów na powierzchni kawy bądź przygotowania tradycyjnego cappuccino lub latte.
Warto tu na marginesie dodać, że dysza nie w każdym ekspresie ciśnieniowym pozwoli nam na takie spienienie mleka. Warunkiem jest to by była to tzw. „sucha para”, która za sprawą wysokiej temperatury (około 120°C) wyrzucana będzie z dyszy z ogromną siłą. Jeśli zamiast pary z naszej dyszy wydobywać się będą tylko bardzo gorące strumienie wody, to niestety nie zdołamy spienić mleka w taki sposób, by tworzyć fantazyjne wzory na mleku. Natomiast ekspresami do domowego użytku, które pozwolą nam idealnie spienić mleko są ekspresy Bezzera.