Herbata cold brew — prosty sposób na letnie orzeźwienie
Gdy za oknem temperatury są iście tropikalne, chętniej sięgamy po orzeźwiające i chłodzące napoje, rzadko myśląc o filiżance gorącej kawy. Mrożona kawa ma wielu zwolenników, jednak nie każdemu ona służy i nie każdy musi mieć na nią ochotę. Alternatywą dla mrożonej kawy może być mrożona herbata. Jeżeli znana jest Wam kawa „parzona” na zimno, tym bardziej zainteresuje Was jej herbaciany odpowiednik, czyli herbata cold brew. Czy każdy susz się nada do metody cold brew? Jakie są najlepsze proporcje do tej metody?
Czym jest cold brew?
Kto śledzi kawowe trendy, ten z pewnością zauważył niezwykłą popularność cold brew w modnych kawiarniach. Metodą cold brew przygotowuje się przede wszystkim kawę i jest to wyjątkowo prosty sposób na uzyskanie pysznego naparu. Jak to działa? Wystarczy odmierzyć porcję ziaren kawy, zmielić je, zalać zimną wodą i odstawić na kilka do kilkunastu godzin w chłodne miejsce. W tym czasie dzieje się cała magia. Przygotowana w ten sposób kawa jest bardzo delikatna, niemal pozbawiona goryczki i nieprzyjemnej kwasowości, za to pełna owocowych i kwiatowych nut. Świetnie smakuje solo, ale można ją łączyć z różnymi, często nieoczywistymi dodatkami — cząstkami owoców cytrusowych, ziołami, syropami, przyprawami korzennymi.
Cold brew z herbaty zamiast kawy
Nie minęło wiele czasu, nim pojawiły się kolejne pomysły na wykorzystanie metody „parzenia na zimno”. W ten sposób narodziło się cold brew z herbaty, które stanowi poważną konkurencję dla popularnych napojów typu ice tea.
Susz herbaciany zalany zimną wodą uwalnia mniej kofeiny, katechin i polifenoli, które potrzebują wysokiej temperatury. Dzięki temu napar pozbawiony jest charakterystycznej goryczy i cierpkości, lecz kosztem jego prozdrowotnych właściwości. Z kolei zawarte w liściach Camellia sinensis aminokwasy dużo lepiej rozpuszczają się w zimnej wodzie, co wpływa na słodycz oraz wyczuwanie licznych aromatów w herbacie cold brew. W efekcie nasz ulubiony earl grey lub sencha, dotychczas zaparzane na gorąco, mogą zaprezentować zupełnie nieznane i interesujące w smaku oblicze.
Herbata cold brew idealnie komponuje się z owocami lata (brzoskwinie, nektarynki, truskawki, maliny) i cytrusami (cytryny, grejpfruty, limonki, pomarańcze), ziołami (mięta, melisa, bazylia) i kostkami lodu.
Jaka herbata najlepsza do cold brew?
Zasadniczo każdą herbatę można przygotować metodą cold brew. Istotne jest to, by była to herbata liściasta dobrej jakości, a nie kiepski, marketowy susz zamknięty w torebce. Na początek można przygotować cold brew z zielonej herbaty, którego przygotowanie wymaga nieco krótszego macerowania. Doskonale sprawdzi się też herbata biała i czarna, herbata oolong (zwłaszcza mniej zwinięte odmiany), fermentowana herbata pu-erh, a także rooibos, herbaty ziołowe oraz herbaty z domieszką suszonych kwiatów i owoców. Z powodzeniem można też zrobić cold brew z cascary (kawałków owoców kawowca), yerba mate, czy herbat owocowych.
Herbata cold brew — proporcje i czas parzenia
Nie istnieje „złota proporcja” dla herbaty cold brew, ponieważ każdy rodzaj suszu wymaga odmiennej ilości wody oraz innego czasu parzenia. Przyjmuje się jednak, by w przypadku metody cold brew używać dwukrotnie więcej suszu niż podczas klasycznego parzenia. Jeśli więc chcemy zaparzyć litrowy dzbanek herbaty cold brew, potrzebować będziemy około 20-30 gramów suszu. Jest to jednak szerokie pole do eksperymentowania, dlatego warto popracować nad własną recepturą.
Czas parzenia również zależy od naszych preferencji i może wynieść od kilku godzin (herbaty zielone, białe) do nawet doby (herbaty owocowe, herbaty ziołowe).
W czym zaparzyć herbatę cold brew?
Parzenie herbaty na zimno jest banalnie proste, choć istnieją urządzenia, które mogą nam ten proces ułatwić. Takim gadżetem jest Hario Filter - in Bottle Cold Brewed Tea, czyli butelka przeznaczona do parzenia herbaty na zimno. Wykonano ją z wysokiej jakości japońskiego szkła oraz trwałego silikonu. W jej wnętrzu znajduje się filtr, który skutecznie oddziela herbaciane liście od naparu, dzięki czemu jest on klarowny. Przy pomocy butelki Hario możemy przygotować 750 ml cold brew.
Posiadacze praski francuskiej, czyli French Pressa, również mogą spróbować swoich sił w przygotowywaniu cold brew. Wystarczy wsypać do dzbanka herbatę, zalać ją wodą, dzbanek przykryć i odstawić do lodówki na określony czas. Po zakończeniu macerowania należy założyć pokrywkę z tłokiem na dzbanek i sprasować liście na jego dno.
Brak akcesoriów do parzenia nie musi być przeszkodą. Cold brew z herbaty przygotujemy nawet w zwykłym dzbanku lub słoiku! Pamiętajmy jednak, by napar przed podaniem przecedzić przez gęste sito lub przelać przez filtr do kawy.