Jak podawać kawę? O naczyniach do espresso i cappuccino
Niewątpliwie to, w jaki sposób parzymy, serwujemy i pijemy kawę stanowi element stylu życia, odzwierciedla nasze tempo funkcjonowania na co dzień, a także indywidualne upodobania, zarówno estetyczne, jak i smakowe. Mimo, że każdy z nas ma swoją ulubioną metodę przygotowywania małej czarnej bądź dużej białej oraz filiżankę, kubek lub szklankę, z których nikt inny poza nami nie może korzystać, warto mieć świadomość, że istnieją pewne z góry ustalone reguły parzenia i podawania kawy.
Porcelana, szkło, plastik… Jakie znaczenie ma materiał, z jakiego wykonano naczynie?
Współcześnie producenci akcesoriów do kawy dają nam ogromny wybór w kwestii naczyń. Na sklepowych półkach, w internecie, a także w kawiarniach możemy spotkać się z ceramicznymi bądź porcelanowymi filiżankami i kubkami, szklankami oraz z plastikowymi i papierowymi kubeczkami (w szczególności w przypadku kawy na wynos). Dla urozmaicenia w niektórych restauracjach aromatyczny, pobudzający napar serwuje się nawet w szklankach do whisky i kieliszkach do wina. Naczynie po jakie sięgniemy powinno być dostosowane do sytuacji, pory dnia, a nawet naszego nastroju. Mimo wszystko dobrze mieć świadomość, że kawa zawsze najlepiej smakuje, jeśli zachowa swoją temperaturę przez co najmniej 15 minut. A to gwarantują nam wyłącznie filiżanki wykonane z kamionki.
W czym podawać klasyczne espresso?
Gęste, intensywne espresso ze świeżo zmielonych ziaren serwować powinniśmy w małych, ogrzanych uprzednio filiżankach o pojemności ok. 70 ml (kawa wypełnia je tylko do połowy). Wzorcowe naczynie do espresso, prócz tego, że niewielkich rozmiarów, dobrze aby było w białym lub innym jasnym kolorze, wykonane z porcelany. Biel podkreśla bowiem ciemny kolor naparu. Warto również pamiętać, że w parze z małą filiżanką należy podawać niezbyt dużą szklankę wody, która służy do przepłukania kubków smakowych przed wypiciem doskonałego espresso.
Jakie naczynie do mlecznego cappuccino z pianką?
Na klasyczne cappuccino przygotowywane według włoskiej receptury składają się trzy warstwy. Bazę stanowi standardowe espresso o pojemności około 25-35 mililitrów, do którego dodaje się podgrzane mleko. Wierzch zwieńcza zaś delikatna pianka, na tyle sztywna, by utworzyć na kawie swego rodzaju kopułkę. Cappuccino podajemy w zdecydowanie większych, również jasnych filiżankach z kamionki.