Jak prawidłowo spieniać mleko?
Spienianie mleka do kawy to sztuka – przekonują o tym doświadczeni bariści. Odpowiednio spienione mleko smakuje doskonale, jest także puszyste, nadaje kawie odpowiednią konsystencję. Co warto wiedzieć o spienianiu mleka przy użyciu klasycznych dysz parowych? Oto kilka naszych wskazówek!
Idealnie spienione mleko ma puszysta konsystencję, zwartą, ale delikatną piankę, nie jest przegrzane, ani zimne. Osiągnięcie takiego efektu zajmuje baristom nieco czasu, ale przecież to praktyka czyni mistrza. Aby idealnie spienić mleko będziemy potrzebowali oczywiście mleka (najlepiej lekko schłodzonego, pełnotłustego), dzbanka wykonanego ze stali nierdzewnej z uszkiem i niewielkim dzióbkiem. Mleko pełnotłuste pozwala na uzyskanie doskonałego smaku mleka. Dzbanek wykonany ze stali nierdzewnej pozwoli nam nauczyć się rozpoznawania odpowiedniej temperatury mleka (bez termometru), jak i na szybsze czyszczenie po spienianiu.
Spienianie od podstaw!
Jaką temperaturę powinno mieć idealnie spienione mleko? Jest to temperatura w zakresie 60-70 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze związki laktozy ulegają rozpadowi, przez co mleko zawdzięcza swój delikatnie słodki smak. Przegrzanie mleka spowoduje jego przepalenie – będzie ono gorzkie w smaku, popsuje każdą kawę. Ile wlać mleka do dzbanka? Z pewnością nie powinno być to więcej niż połowa objętości naczynia. Podczas spieniania mleko zostaje napowietrzone i może nawet dwukrotnie zwiększyć swoją objętość! Przed odkręceniem zaworu pary zanurzamy dyszę do połowy dzbanka mleka. Odkręcamy dyszę, a dzbanek nieznacznie przechylamy, aby mleko zaczęło wirować. Korzystając z termometru zawieszonego na brzegu dzbanka kontrolujemy temperaturę. Delikatnie zaczynamy kierować dzbanek w dół, aby dysza znajdowała się coraz wyżej – dzięki temu mleko zostanie równomiernie podgrzane. Co niezwykle ważne: dyszę zatrzymujemy tuż pod powierzchnią mleka i pozwalamy mu wirować. Całość podgrzewania powinna trwać ok. 10-15 sekund.
Po zakończeniu pienienia dysze należy dokładnie wyczyścić wilgotną ściereczką i sprawdzić, czy nie pozostały na niej resztki mleka. Warto również delikatnie uderzyć dzbankiem o blat – dzięki temu uwolnimy nagromadzone w pęcherzykach powietrze na powierzchni mlecznej pianki. Po tym zabiegu powierzchnia mleka powinna być gładka, aksamitna. Takie mleko idealnie nadaje się do wykonania cappuccino, kawę latte i wielu innych.