Kompozycje marki Cavallo, o jakich na naszym blogu jeszcze nie było
Mimo, że o marce Cavallo, która przynależy do rzemieślniczej palarni kawy prowadzonej w Kamyku przez Filipa Bartelaka - jednego z najzdolniejszych polskich roasterów i baristów powiedzieliśmy już sporo, postanowiliśmy powrócić do tego tematu. Przy poprzedniej okazji napisaliśmy kilka słów zarówno o samym zakładzie, jak i trzech wyśmienitych mieszankach, a mianowicie Cavallo Espresso Classic, Royal Premium oraz Perfecta. Oferta Cavallo nie ogranicza się jednak do tych kilku kompozycji. Obok nich znajdziemy bowiem niemniej interesujące propozycje - kawę z Kamyka, z Folwarku i z Prowincji. Brzmi zachęcającą, prawda? A zatem, kontynuujemy opowieść o jednej z naszych rodzimych palarni, a tym samym przedstawiamy ziarna, które bez wątpienia zasługują na miejsce na kuchennej półce w każdym domu.
Cavallo z Kamyka
Kawa Cavallo z Kamyka to mieszanka ziaren arabiki (60%) i robusty (40%). Za sprawą ziaren robusty odznacza się wysoką zawartością kofeiny, a także idealnie sprawdza się jako baza pod kawy z dodatkiem mleka, np. cappuccino, latte czy też macchiato. I choć założeniem był powrót do korzeni i włoskiej tradycji, w tym przypadku również zdecydowano się na jasny stopień palenia. Cavallo z Kamyka pozostawia na końcu języka posmak czekolady. Najlepiej sprawdza się parzona w ekspresie kolbowym, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po French Press.
Cavallo z Folwarku
W przeciwieństwie do kawy Cavallo z Kamyka pozycja z Folwarku w 100% składa się z ziaren arabik pochodzących po części z plantacji afrykańskich, a po części środkowo- i południowoamerykańskich. Wysokiej jakości ziarna wypalane są oczywiście w rzemieślniczym piecu w niewielkim Kamyku tak, by uzyskać jasny profil. Nieco bardziej klasyczny smak pozwolą w tym przypadku uzyskać designerskie, kolbowe ekspresy La Pavoni. W poszukiwaniu alternatywy i głębi smaku warto zaś sięgnąć po dripper Hario.
Cavallo z Prowincji
Ostatnią spośród rzemieślniczych propozycji marki Cavallo jest kompozycja z Prowincji. Podobnie jak wyżej omówiona mieszkanka afrykańsko-amerykańskich ziaren z Folwarku, również jest to 100% arabika. To, co ją wyróżnia to doskonale zbilansowany smak o niskiej kwasowości oraz aromat prażonych orzechów laskowych i czekolady. W związku z tym, te jasno palone ziarna świetnie sprawdzają się w kawach czarnych przygotowywanych metodami alternatywnymi, jak i z ekspresu kolbowego z dodatkiem mleka.