Latte art - jak zrobić mleczne wzory na kawie?
W dzisiejszych czasach niewątpliwie wszyscy miłośnicy kawy, a prawdopodobnie i osoby, które niekoniecznie za kawą przepadają lub piją ją sporadycznie wiedzą czym jest latte art. Sztuka tworzenia przepięknych wzorów na powierzchni cappuccino powoli zyskuje miano standardu na rynku kawiarni i restauracji. Co ciekawe, uważa się, że dobry lokal można rozpoznać po tym, że zatrudnia baristę, który na mlecznej piance potrafi stworzyć serca oraz rozety. Profesjonaliści prześcigają się zresztą w coraz to ciekawszych, bardziej oryginalnych kawowych obrazkach. W zakres ich umiejętności w dziedzinie latte art wchodzą np. wizerunki różnych zwierząt. Oczywiście, aby osiągnąć zamierzony efekt uprzednio trzeba dużo ćwiczyć. Jak nauczyć się latte art? Jak zrobić mleczne wzory na kawie? Poniżej krótki przewodnik, jak namalować na kawie serce i rozetę.
Latte art - serce
Zastanawiasz się od czego rozpocząć naukę latte art? Jak zrobić pierwszy, pięknie dopracowany wzór? Z pewnością warto wybrać spośród podstawowych wzorów latte art serce. Jeśli dobrze opanujesz ten obrazek, nauka kolejnych rysunków przyjdzie Ci zdecydowanie łatwiej. Pierwszym krokiem zawsze powinno być przygotowanie sobie idealnej powierzchni pod tworzenie na cappuccino latte art. W tym celu cienkim strumieniem mleka, kolistymi ruchami wyrównaj pianę znajdującą się na powierzchni. Dzięki temu powinna ona zyskać również jednolity kolor. Kolejno możesz rozpocząć latte art. Serce zawsze zaczynamy malować w środkowej części filiżanki. Obniż wysokość strumienia aż do kawy i dynamicznie wychylaj dzbanek, tak by na piance powstała kropka. Następnie ponownie unieś dzbanek ku górze i przeciągnij strumień przez środek kropki. W ten sposób otrzymasz przepiękny latte art serce.
Latte art - rozeta
Skoro wiemy już, w jaki sposób wykonać na kawie latte art serce, pora zastanowić się nad kolejnym, klasycznym, lecz nieco trudniejszym wzorem. Jak wykonać nieco bardziej skomplikowany latte art? Jak zrobić rozetę? Podobnie jak w przypadku serca najpierw przygotowujemy sobie idealną powierzchnię mlecznej pianki. Malowanie i tym razem rozpoczynamy od środka, zniżamy strumień, dynamicznie wychylamy dzbanek i rytmicznie bujamy nim na boki. Warto pamiętać, że idealna rozeta ma dużą, wywijającą się na boki podstawę. Kolejne ślady powinny się na siebie nakładać. Od podstawy strumień pianki przesuwamy do krawędzi filiżanki. Warto postarać się także o ładne wykończenie czubka rozety. Na koniec, tak samo jak z sercem, strumień należy przeciągnąć przez środek rozety.