Odkamienianie ekspresu – jak to zrobić dobrze?
Używając czajnika do gotowania wody z pewnością zauważyliście, że z czasem na jego dnie i ściankach pojawia się osad. To samo zjawisko zachodzi w ekspresach do kawy – w pojemniku na wodę oraz na wszystkich elementach, przez które przepływa woda, odkłada się kamień, który nie pozostaje obojętny dla ich prawidłowego funkcjonowania. Nie wspominając o niekorzystnym wpływie na smak zaparzanej kawy! Dlatego regularne odkamienianie ekspresu to absolutna konieczność.
Dlaczego należy odkamieniać ekspres?
Zjawisko odkładania się osadu kamiennego na elementach ekspresu związane jest z twardością wody. Co to właściwie oznacza? Im więcej rozpuszczonych soli mineralnych zawiera woda, tym jest ona twardsza. Woda o wysokiej zawartości soli mineralnych szybko doprowadzi do zakamienienia najważniejszych elementów ekspresu – bojlera lub termobloku, uszczelek, grupy zaparzającej, rurek doprowadzających wodę. Odkładanie się kamienia utrudnia przepływ wody, spowalnia jej podgrzewanie i zwiększa zużycie energii elektrycznej, ma również wpływ na jakość i smak kawy, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej awarii urządzenia.
Używanie twardej wody do przygotowywania kawy w ekspresie to kiepski pomysł, warto więc pomyśleć o jej filtrowaniu. Niemniej, nawet stosując wodę filtrowaną, osad z czasem będzie się pojawiał, zatem odkamienianie ekspresu jest nieuniknione.
Jak często należy przeprowadzać odkamienianie ekspresu?
Częstotliwość odkamieniania ekspresu uzależniona jest od twardości wody oraz ilości przygotowywanej kawy. Ekspresy automatyczne zazwyczaj posiadają wbudowaną funkcję odkamieniania i same informują użytkownika o konieczności rozpoczęcia tej procedury, biorąc pod uwagę wcześniej wprowadzone informacje dotyczące twardości wody. Komunikat będzie pojawiał się rzadziej, jeśli urządzenie zostało wyposażone we wbudowany filtr zmiękczający wodę. W przypadku ekspresów, które takiego wskaźnika nie posiadają, zaleca się rutynowe odkamienianie co 2-3 miesiące lub częściej, w zależności od poziomu twardości wody.
Czym odkamieniać ekspres do kawy?
Do odkamieniania ekspresu powinno się używać środków do tego przeznaczonych. Jeżeli sprzęt jest jeszcze na gwarancji, najrozsądniej będzie korzystać z produktów zalecanych przez producenta ekspresu. Daje to pewność, że w razie ewentualnej awarii gwarancja na sprzęt zostanie uznana. Środki do usuwania kamienia zwykle mają formę tabletek, proszków lub płynu. Łączy się je z wodą w odpowiednich proporcjach, a następnie odkamienia ekspres zgodnie z zaleceniami producenta. Profesjonalne preparaty do czyszczenia ekspresu są neutralne pod względem zapachu i smaku oraz całkowicie bezpieczne dla wszystkich elementów urządzenia.
Odkamienianie ekspresu automatycznego.
Regularne odkamienianie ekspresu automatycznego zapewnia jego bezawaryjną i długą eksploatację, dlatego warto wiedzieć, jak się do tego zabrać. Zazwyczaj wymaga to jedynie uruchomienia odpowiedniego programu i wlania do zbiornika na wodę roztworu odkamieniającego. Nim jednak wlejemy roztwór, ekspres do kawy wysokiej jakości takiej marki jak Jura poprosi nas o opróżnienie pojemnika na fusy i tackę na skropliny. Należy jedynie pamiętać o zdemontowaniu filtra zmiękczającego, dlatego najlepszym pomysłem jest przeprowadzić proces odkamieniania, gdy urządzenie komunikuje konieczność wymiany filtra, wówczas możemy mieć pewność, że nic nam już nie umknie. Przygotujmy też odpowiednio duży pojemnik, do którego będzie spływać woda. W trakcie odkamieniania należy bacznie obserwować ekspres, by móc reagować na wyświetlające się komunikaty. Jeżeli mamy wątpliwości, jak prawidłowo przeprowadzić odkamienianie, wszystkie informacje znajdziemy w instrukcji załączonej do ekspresu.
Odkamienianie przelewowego ekspresu do kawy.
Ekspresy przelewowe są wyjątkowo proste w obsłudze, więc ich odkamienianie to żaden problem. Płyn, proszek lub tabletkę należy rozpuścić w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie przelać do zbiornika na wodę. Następnie uruchamiamy proces parzenia kawy, aż całkowicie opróżnimy zbiornik na wodę. Wylewamy roztwór z dzbanka i trzykrotnie powtarzamy proces zaparzania z użyciem czystej, najlepiej przefiltrowanej wody.
Ekspresy przelewowe są wyjątkowo proste w obsłudze, więc ich odkamienianie to żaden problem. Płyn, proszek lub tabletkę należy rozpuścić w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie przelać do zbiornika na wodę. Następnie uruchamiamy proces parzenia kawy, aż całkowicie opróżnimy zbiornik na wodę. Wylewamy roztwór z dzbanka i trzykrotnie powtarzamy proces zaparzania z użyciem czystej, najlepiej przefiltrowanej wody.Domowe metody odkamieniania ekspresu – lepiej uważaj!
Niekiedy z powodu braku odpowiedniego środka do odkamieniania lub źle rozumianej oszczędności decydujemy się na wykorzystanie domowych metod. W Internecie znaleźć można wiele porad z wykorzystaniem sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego lub octu. Czy są skuteczne? W niewielkim stopniu lub wcale, w dodatku mogą doprowadzić do uszkodzenia ekspresu. Zawarty w occie kwas octowy rozkłada tylko część osadu, ponadto ma silny zapach, który może pozostać w ekspresie na długo i osłabić niektóre uszczelnienia. Soda oczyszczona nie rozpuszcza wapnia, więc jej stosowanie nie przyniesie żadnych efektów, a może wywołać szkody - uszkadzając uszczelki i plastikowe elementy. W przypadku kwasu cytrynowego nie wiadomo, jakich proporcji należy używać oraz jak przygotowany roztwór może wpłynąć na ekspres. Efektem zastosowania samego kwasku cytrynowego mogą być pozostałości, które spowodują zatykanie kryz (elementów regulujących przepływ wody), a nawet niedomykanie elektrozaworów.
W przypadku kolbowego ekspresu do kawy domowego użytku, czyli urządzenia wyposażonego w miedziany bojler, pompę wibracyjną i zasobnik na wodę, odkamienianie może się okazać nieco bardziej skomplikowanym procesem. Odkamienianie polegające na dostarczeniu środka odkamieniającego poprzez zasobnik może negatywnie oddziaływać na pompę wibracyjną przyśpieszając proces jej zużycia, ponieważ kwas powoduje, że kluczowy plastikowy elementy pompy ulega odkształceniu. Dlatego wszelkiego typu odkamienianie tego typu ekspresu należy przeprowadzać w profesjonalnym serwisie. Na szczęście wystarczy robić to raz na 3 do 5 lat, pod warunkiem, że stosujemy odpowiednią filtrację wody, wlewanej do ekspresu.