Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

PIĆ ALBO NIE PIĆ - KAWA NA ŁAWĘ

2016-08-31
PIĆ ALBO NIE PIĆ - KAWA NA ŁAWĘ

Co jakiś czas jesteśmy świadkami dyskusji, podczas których kawa jest atakowana na wszelkie możliwe sposoby. Uważa się, że czarny napój z kofeiną wypłukuje z naszych organizmów niezbędne mikroelementy, powoduje choroby serca i układu trawiennego, a nawet prowadzi do zaburzeń psychicznych. Czy jednak te tezy mają jakieś naukowe potwierdzenie? Czy zwolennicy i przeciwnicy picia kawy są obiektywni w swoich sądach? Poniżej postaramy się odpowiedzieć jasno na postawione pytanie. Poznacie najważniejsze zalety i wady jednego z najpopularniejszych napojów na kuli ziemskiej.

Czy kawa pobudza zdrowo?

Kofeina to główny składnik, dla którego większość z nas sięga po aromatyczny napój każdego ranka. Warto jednak zauważyć, że nie każda osoba reaguje na nią w ten sam sposób. Z badań wynika, że osoby z bardzo niskim ciśnieniem i mniej energiczne nie odczują znaczącej różnicy.

Najsilniejsze działanie ta aktywna substancja wykazuje już po 20 minutach od dostarczenia jej do naszego organizmu. Po kilku godzinach natomiast odczuwamy znaczący spadek energii. Czy powinniśmy stosować ją jako sposób na obudzenie się? To zależy.

Jeśli nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez filiżanki arabiki, to znak, że nasz ogranizm nie funkcjonuje w prawidłowy sposób i że najpierw powinniśmy zająć się naszym potencjalnym problemem zdrowotnym. Jeśli natomiast kawa pobudza nas, ale jesteśmy w stanie bez niej funkcjonować, to możemy pić ją śmiało.

KAWA NA ŁAWĘ - PIĆ ALBO NIE PIĆ

Kawa a nasz układ krążenia

Największe kontrowersje w przypadku picia kawy pojawiają się w przypadku osób, które mają zbyt wysokie ciśnienie lub cierpią na choroby serca. Kawa, oczywiście podnosi ciśnienie krwi, jednak w przypadku osób, które piją ją regularnie jest to nieznaczna różnica. W niektórych przypadkach wieloletnie spożywanie kawy doprowadzało nawet do niewielkiego obniżenia ciśnienia krwi. W takich sytuacjach warto jednak indywidualnie konsultować się z lekarzem. Na pewno należy pamiętać o umiarze. Zdrowa dawka kofeiny to ok. 500 mg, co odpowiada około 5 filiżankom. W przypadku kobiet w ciąży ta dawka jest o połowę mniejsza.

KAWA NA ŁAWĘ - PIĆ ALBO NIE PIĆ

Dobroczynny wpływ na nasz mózg

Praktycznie każdy ma świadomość, że kawa poprawia naszą koncentrację zaraz po jej wypiciu. Doświadczają tego studenci w trakcie sesji, jak i pracownicy korporacji. Nie każdy jednak ma świadomość, że dobroczynne właściwości kofeiny możemy również odczuwać długofalowo, ponieważ ma ona bardzo pozytywny wpływ na naszą pamięć długotrwałą. Naukowcy potwierdzili, że osoby, które regularnie raczyły się w kawą na starość znacznie rzadziej zapadają na choroby Alzheimera czy Parkinsona. Jest to na pewno powód, by nie odstawiać kawy całkowicie.

Zdrowa skóra i szczupła sylwetka

Na pewno słyszeliście o pozytywnych właściwościach antyoksydantów. Kawa to ich bogate źródło. Dzięki niej nasz organizm znacznie lepiej zwalcza wolne rodniki, a nasze komórki szybciej się regenerują. Oznacza to, że nasza skóra starzeje się znacznie wolniej.

Czy kawa rzeczywiście pomaga w odchudzaniu? W tym wypadku również odpowiedź jest pozytywna. Filiżanka kawy przyspiesza metabolizm tłuszczów, a wysoka zawartość błonnika wspomaga perystaltykę jelit. Najlepiej pić ją zaraz przed wysiłkiem fizycznym, ponieważ jej działanie odchudzające jest najbardziej skuteczne.

Czy warto pić kawę?

W sporze między zwolennikami picia i niepicia kawy wygrywa zdrowy rozsądek. Kawa ma wiele pozytywnych właściwości jak poprawa naszej koncentracji, przyspieszenie metabolizmu czy usprawnienie pracy jelit. Z jej dobroczynnego wpływu skorzystamy jednak wtedy, jeśli nie będziemy przekraczać zalecanej dawki, czyli 5 filiżanek dziennie.

Polecamy kliknąć Kawa ziarnista na Cafesilesia.pl

pixel