Przechowywanie kawy - Cafe Silesia
Najwyższa pora, by wreszcie rozstrzygnąć kwestię przechowywania kawy w domu. Postawmy sprawę jasno – prócz opanowania odpowiednich metod mielenia i parzenia, stosowania wysokiej jakości ekspresów i młynków oraz kawy z najwyżej półki, również to, gdzie, w czym i przez jak długi okres czasu trzymamy ziarna kawowca w naszej kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. Wpływa bowiem bezpośrednio na smak i aromat naszego ulubionego napoju. Omówienie tego tematu wydaje się tym bardziej istotne, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że w mediach masowych możemy spotkać się z mnóstwem różnych dziwnych pomysłów. Wprowadzenie większości z nich w życie raczej zaszkodziłoby naszej kawie, aniżeli jej pomogło.
Opakowanie i miejsce
Dość zagadkowym mitem dotyczącym przechowywania kawy jest trzymanie jej w lodówce. Nie do końca wiadomo kto i kiedy wpadł na pomysł, że niska temperatura i wilgotne środowisko mogą wzbogacić aromaty delikatnych ziaren, lecz z pewnością osoba ta była w dużym błędzie. Kawa, ze względu na porowatą strukturę swoich ziaren bardzo łatwo i szybko przejmuje inne zapachy. Stąd bardzo duże prawdopodobieństwo, że po kilku dniach spędzonych w zakamarkach lodówki straci swoje wyśmienite czekoladowe, orzechowe, kwiatowe bądź cytrusowe nuty smakowe na rzecz aromatu wędlin, serów, ryb i sałatek. Z pewnością kawie nie pomaga także częsta zmiana temperatury, a więc i ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi lodówki. Natomiast ku rozczarowaniu wielu, którym ziarna umieszczone w szklanych słojach służą dodatkowo jako efektowna dekoracja wnętrza, wystawianiu ziaren na działanie promieni słonecznych także musimy powiedzieć stanowcze „nie”. Metalowe puszki psują zaś ich smak. W takim razie czy pozostaje nam jeszcze jakieś wyjście? Oczywiście, że tak! Najbezpieczniej jest po prostu pozostawiać kawę w opakowaniach, w których została przez nas kupiona, gdyż są one wykonane z trwałych materiałów, przystosowane do wymagań produktu oraz bardzo często wyposażone w specjalne zaworki.
Termin przydatności
Kawa należy do produktów o dość długim terminie ważności. Zdecydowana większość palarni ustala go na okres do dwóch lat od daty produkcji. Jeśli jednak jesteśmy prawdziwymi smakoszami małej czarnej musimy mieć na uwadze, że napar przygotowany z kilkunastomiesięcznych ziaren nie będzie charakteryzował się zbyt głębokim smakiem i aromatem. Według specjalistów kawa najlepiej smakuje w okresie pomiędzy trzema dniami od wypalenia ziaren a czterema tygodniami.