ROBIMY CUPPING – CZ. 3... czyli czego powinniśmy szukać w kawie?
Wiele osób uważa, że zajmowanie się cuppingiem przez amatorów i zwykłych entuzjastów czarnego napoju nie ma sensu. Wielu specjalistów przekonuje jednak, że poszukiwanie nowych smaków to doskonała zabawa, przeznaczona również dla laików. Dodają oni również, że to właśnie w ich przypadku cupping odgrywa kolosalną rolę – pozwala on wyjść poza schemat rozpuszczalnej, sklepowej kawy znanych producentów i poznać zupełnie coś innego.
Wąchamy!
Przede wszystkim podczas cuppingu wąchamy. Zarówno kawę suchą, dopiero co zmieloną, jak również kawę zalaną, wilgotną,. Wąchamy również kawę tuż przed przełamaniem kożucha, jak zaraz i po nim. Dobrej jakości kawy zaskoczą nas różnorodnością tego, co w nich ukryte. Znajdziemy aromaty owoców, orzechów, ziół, czekolady, toffi. Z pewnością zdarzy nam się odnaleźć aromaty wynikające z błędnego palenia czy niskiej jakości ziaren: aromaty gumy, spalenizny, drewna, ziemi i wielu innych.
Patrzymy!
Przede wszystkim kawa może mieć różne kolory – paleta jest niezwykle szeroka i daje nam wiele możliwości interpretacji, ale też informację skąd może pochodzić czy też jak długo była wypalana. Dodatkowo konieczne powinniśmy zwrócić uwagę na body kawy – słowo to najłatwiej określić jako konsystencję naparu. Body może być niskie, średnie oraz wysokie. Możliwe są oczywiście również dodatkowe wariacje, takie jak syropowatość czy wodnistość.
Smakujemy!
Szukajmy w smaku kawy aromatów, które udało nam się wyczuć węchem. Tu również znajdziemy prawdziwe skarby, które kryją przed nami ziarna: smaki czerwonych i żółtych owoców, czerwonych porzeczek, malin, wanilii, rabarbaru – możliwości jest naprawdę wiele! Są to smaki łagodne, przyjemne dla naszego podniebienia. Oczywiście możliwe jest także pojawienie się smaków, które nie przypadną nam do gustu – określimy je jako kwaśne, ziemiste, gorzkie. Eksperci zachęcają również do poszukiwania balansu – oznacza to, że w kawie harmonijnie połączono kwaskowatość, słodycz oraz gorycz. Pamiętajmy, ze najbardziej pożądanym smakiem w kawie jest właśnie słodycz. Na koniec pozostaje nam ocena aftertaste – czyli posmaku, który pozostaje w naszych ustach po zakończeniu degustacji. Może być on wyraźny, soczysty, głęboki, aksamitny, krótki, długi, męczący…
Powodzenia!
Polecamy kliknąć Kawa ziarnista na Cafesilesia.pl