Ranking kaw do Chemexa
Chemex to zaparzacz , który od ponad 70 lat podbija serca kawoszy na całym świecie i jest jednocześnie jednym z wygodniejszych urządzeń do zaparzenia kawy metodami alternatywnymi. Co łączy go z Jamesem Bondem czy filmem Interstellar? Czytajcie dalej i sprawdźcie nasz ranking najlepszych kaw do Chemexa!
Coffee Proficiency ETHIOPIA KONGA
Czym jest Chemex?
Chemex, wbrew powszechnej opinii, nie jest nowym, pretensjonalnym urządzeniem do zaparzania kawy. Ten szklany dzbanek z rozszerzającą się ku górze szyjką został wymyślony już w 1941 roku i do dnia dzisiejszego jest produkowany w niewielkiej miejscowości w stanie Massachusetts. Jeśli macie już drippa z firmy Hario, to wiecie praktycznie wszystko również o sposobie parzenia kawy w Chemexie. Również w tym przypadku mamy do czynienia z metodą przelewową. Potrzebny jest już tylko papierowy filtr i dobra kawa. Cała reszta to kwestia grawitacji.
Z Chemexu korzystał James Bond w filmie „Pozdrowienia z Rosji”, a także bohaterowie „Interstellar” i serialu „Mad Men”. Został on również doceniony przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, gdzie stał się częścią stałej ekspozycji. Jaką więc kawę wybrać do takiego wyjątkowego zaparzacza? Sprawdźcie nasz ranking kaw do Chemexa.
Ranking kaw do Chemaxa
Wybraliśmy dla Was z naszych zasobów trzy kawy z trzech różnych kawiarni, które naszym zdaniem idealnie nadaje się do zaparzania metodą przelewową. W naszym zestawieniu znalazły się dwie palarnie z Polski: Coffee Proficiency i niedawno otwarta Coffee Grange. Zdecydowaliśmy się również na roasterów zza naszej południowej granicy. Double Shot to doskonała, czeska palarnia, której kawy dostępne są w Cafe Silesia.
Coffee Proficiency ETHIOPIA KONGA
Krakowska palarnia Coffee Proficiency ma już wyrobioną markę od lat na polskiej scenie kawowej. W laboratorium wypalane są ziarna tylko ze sprawdzonych plantacji. Jedną z nich jest pochodząca z regionu Yirgacheffe. Kawowce są tam uprawiana na wysokości 1780-1870 m n.p.m., co stanowi idealne warunki dla wysokojakościowej arabiki. W przypadku ziaren z Coffee Proficiency ETHIOPIA KONGA mamy do czynienia z obróbką na mokro. Oznacza to, że ziarna początkowo mechanicznie pozbawiane są wierzchniej warstwy miąższu. W takiej formie trafiają do basenów fermentacyjnych, gdzie ulegają procesowi kontrolowanej fermentacji. Taki sposób obróbki przyczynia się do tego, że nabierają większej kwasowości, a jednocześnie stają się delikatniejsze
Jaka jest kawa Coffee Proficiency ETHIOPIA KONGA po wypaleniu jej przez palarnię w Coffee Proficiency? W profilu sensorycznym można tu wyróżnić jabłka, brzoskwinię i toffi. W samym smaku wyczujemy natomiast nuty pomarańczy, jaśminu, zielonej herbaty i cytryny. W Cafe Silesia uwielbiamy ją również za słodki posmak.
Coffee Grange Burundi Nkaka
Jedną z naszych ulubionych palarni, której nie mogło zabraknąć w rankingu kaw do Chemexa jest oczywiście Coffe Grange. Firma powstała w 2017 roku w Kamyku, jednak roasterzy, którzy wypalają w niej rzemieślniczo ziarna wysokiej jakości posiadają ponad 10 letnie doświadczenie w branży.
Jednym z ciekawszych produktów jest kawa Coffee Grange Burundi Nkaka. Ziarna, które wchodzą w jej skład to 100% arabica odmiany Red Bourbon. Jako proces obróbki wybrano charakterystyczną metodę dla tego regionu, jak i Kenii, czyli podwójną fermentację. Początkowo owoce kawowca są delikatnie ugniatane i lądują w zbiornikach fermentacyjnych z niewielką ilością wody. Kawa zostaje w nich na około 12-24 h aż spora część owoców nie zacznie się oddzielać od ziaren. Całość jest następnie płukana w kanałach wodnych. Proces zostaje następnie powtórzony. Dzięki takiej obróbce ziarna nabierają owocowego charakteru. W przypadku tej konkretnej odmiany będą to porzeczki, śliwki i czereśnie. W profilu sensorycznym na pewno natomiast trzeba wyróżnić marcepan i herbatę.
DoubleShot Etiopie Samii
Ostatnia w naszym rankingu kaw do Chemexa, choć z całą pewnością nie najmniej ważna, jest kawa DoubleShot Etiopie Samii. Ta czeska palarnia została założona przez trzech pasjonatów kawy w 2010 roku. Swoje ziarna zdobywają tylko z małych plantacji, a dzięki rzemieślniczemu wypalaniu uzyskują efekt, który z całą pewnością warty jest Waszej uwagi. Ziarna pochodzą z Etiopii z plantacji Gore Kone, Werka, Nensebo, West Arsi. Postawiono tu na mokrą obróbkę, dzięki której kawa ma delikatny i szlachetny profil sensoryczny. Możemy tu wyczuć wyraźny aromaty kwiatowy. Po jej zaparzeniu natomiast dominują nuty Herbaty Earl Grey, miodu i jaśminu.