Rodzina: Rubiaceae, rodzaj: Coffea, gatunek: Coffea Arabica
Na całym świecie kawa arabika uznawana jest za najlepszy gatunek kawy. Zaparzony napój jest bowiem wyjątkowo aromatyczny, wyróżnia się absolutnie niepowtarzalną głębią smaku. To dlatego spośród dostępnych w sklepach produktów zawsze staramy się wybierać stuprocentowe mieszanki arabiki, bądź kompozycje z niewielką domieszką nieco niższej jakościowo, intensywnej robusty. Mogłoby się wydawać, że jako pasjonaci kawy dogłębnie poznaliśmy już tajemnicę i historię wyjątkowego smaku arabiki. A jednak, czy aby na pewno?
Legenda o kawie
Według legendy właściwości kawy już w I tysiącleciu p.n.e. odkrył etiopski pasterz Kaldi, który pewnego dnia spostrzegł, że niektóre kozy spośród jego stada są dziwnie pobudzone. Mężczyzna postanowił obserwować je tak długo, aż dowie się co jest przyczyną ich nadmiernej ruchliwości. I tak zauważył, że bardziej żwawe zwierzęta podjadą drobne owoce rosnącego nieopodal dzikiego drzewa. Nie myśląc wiele Kaldi zerwał kilka z nich i zaniósł do pobliskiego klasztoru. Zaprzyjaźniony mnich Chadely rozgniótł je i wrzucił do ognia. Niemalże w tym samym momencie w pomieszczeniu rozniósł się cudowny zapach palonej kawy. A jak było naprawdę? Tego nie wie nikt. Pewne jest jedno - ojczyzną arabiki jest Etiopia, gdzie po dziś dzień można spotkać dziko rosnące drzewa kawowca.
Krótka charakterystyka gatunku
Drzewa kawowe osiągają wysokość od 9 do 12 m, lecz na plantacjach przycina się je do 1,5-2 m, dzięki czemu zbiór owoców jest prostszy i szybszy. Liście krzewu mają ciemnozielony kolor. Ich długość wynosi od 6 do 12 cm, a szerokość od 4 do 8 cm. Kwiaty są białe, zaś owoce czerwone, stąd często nazywa się je wiśnią. Jako, że ich smak pozostawia wiele do życzenia, nie są wykorzystywane w celach żywieniowych. Natomiast w środku nich kryją się dwa nasiona, czyli cenne ziarna kawy.
Uprawy arabiki
Pierwsze, oryginalne uprawy arabiki znajdowały się w górach w Jemenie w rejonie Arabian Peninsula (stąd nazwa gatunku), na wyżynach w Etiopii i w Sudanie. Po dziś dzień na miejsce plantacji tegoż gatunku kawy wybiera się wysoko położone tereny w klimacie tropikalnym - zazwyczaj od 1300 do 1500 m n.p.m. Dlaczego? Otóż, w przeciwieństwie do robusty, na niskich wysokościach arabika narażona jest na chorobę tzw. rdzę. Krzewy dobrze znoszą natomiast niskie temperatury. Nie można jedynie dopuścić do ich przemrożenia. Poza tym, do poprawnego rozrostu arabika wymaga sporej ilości cienia.
Unikatowe smaki
Jako gatunek Coffea Arabica jest kawą łagodną i aromatyczną o niewielkiej kwasowości. Posiada niską zawartość kofeiny - od 1% do 1,7%. W zależności od kontynentu i regionu z jakiego pochodzi wyczuć można w niej głębię przeróżnych nut smakowych i aromatów. Bardzo często są to nuty czekoladowe, orzechowe i korzenne. Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak próbować ziaren arabiki pochodzących z różnych zakątków świata.