Różowa czekolada – brakujące ogniwo w świecie czekolady.
Czekolada jest niekwestionowaną królową wśród słodyczy. Jest słodka, rozpływa się w ustach, dodaje energii i poprawia humor, więc nie sposób jej nie lubić. Jeszcze do niedawna znaliśmy cztery rodzaje czekolady – gorzką, deserową, mleczną oraz białą, choć ta ostatnia przez wielu nie jest uznawana za „prawdziwą” czekoladę. Na horyzoncie pojawiła się jednak nowość - różowa czekolada. Jej kolor rozbudza wyobraźnię, a smak zaskakuje świeżością. Skąd się wzięła, jak się ją wytwarza i co sprawia, że jest różowa?
Z czego składa się czekolada?
Czekolada to najbardziej rozpowszechniony wyrób cukierniczy na świecie. Przygotowuje się ją z mieszanki tłuszczu kakaowego, miazgi kakaowej oraz cukru i dodatków, takich jak mleko, orzechy, kandyzowane owoce. Kluczowe są pierwsze dwa składniki, które pozyskuje się z ziaren kakaowca zwyczajnego (łac. Theobroma cacao). Ziarna najpierw poddawane są procesowi fermentacji, a następnie suszy się je i praży, co pozwala wydobyć z nich cenne i tak pożądane w czekoladzie aromaty. Kolejne etapy polegają na kruszeniu i łuskaniu ziaren, mieleniu i rozcieraniu, aby uwolnić ukryty w nich tłuszcz. W efekcie powstaje ciemnobrązowy i gęsty płyn, który poddaje się kompresji, aby wytłoczyć masło kakaowe. Masę wzbogaca się cukrem oraz innymi dodatkami, aby nadać jej pożądany smak, a potem konszuje, dzięki czemu odparowywany jest nadmiar wody. Potem formuje się z niej tabliczki oraz inne smakołyki, które trafiają na sklepowe półki.
Gorzka, mleczna, biała, a może różowa czekolada?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czekolady, które różnią się między sobą zawartością miazgi kakaowej, a także innych dodatków. Najbardziej ceniona jest czekolada gorzka, która składa się z miazgi kakaowej i tłuszczu kakaowego, cukru oraz dodatków aromatyzujących. Prawdziwa gorzka czekolada powinna zawierać co najmniej 70% miazgi kakaowej, a im większy jest jej udział w składzie, tym mniej zawiera cukru i innych dodatków. Dla koneserów dostępne są tabliczki zawierające nawet 99% miazgi, jednak nie każdemu taka czekolada przypadnie do gustu. Osoby poszukujące większej dawki słodyczy mogą sięgnąć po czekoladę deserową, która nadal jest dosyć wytrawna w smaku. W tym przypadku zawartość miazgi kakaowej waha się od 30% do 70%.
Najbardziej lubiana jest czekolada mleczna, która zawiera do 50% miazgi kakaowej. Dodaje się do niej mleko oraz sporo cukru, dzięki czemu jest słodka, kremowa i delikatna w smaku. Jest także czekolada biała, która w odróżnieniu od pozostałych rodzajów nie zawiera miazgi kakaowej. Składa się przede wszystkim z tłuszczu kakaowego, cukru, mleka oraz dodatków aromatyzujących, przez co często odmawia się jej miana "prawdziwej” czekolady.
Do niedawna w sklepach dostępne były tylko wspomniane wyżej rodzaje czekolady. Przełom nastąpił w roku 2017, gdy zaprezentowano światu zupełnie nową, różową czekoladę (ang. ruby chocolate).
Różowa czekolada – słodkie odkrycie.
Po raz pierwszy różową czekoladę zaprezentował francusko-szwajcarski koncern czekoladowy Barry Callebaut i z miejsca stała się ona hitem, choć spowitym aurą tajemniczości, ponieważ nikt wówczas nie wiedział, jak się ją wytwarza. Spekulowano, że produkuje się ją z nowo odkrytego rodzaju ziaren kakao lub jest to po prostu biała czekolada z dodatkiem różowego barwnika. Nic bardziej mylnego!
Receptura na czekoladę ruby przez pewien czas była pilnie strzeżona. Dzisiaj już wiemy, że swój charakterystyczny kolor różowa czekolada zawdzięcza specyficznej metodzie obróbki ziaren kakao. Do jej wytworzenia wykorzystuje się ziarna kakaowca uprawiane w Brazylii, Ekwadorze i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ziaren tych nie poddaje się procesowi fermentacji (lub trwa on nie dłużej niż 3 dni), jak to bywa przy produkcji czekolady gorzkiej i pozostałych, są jednak zakwaszane, co pozwala wydobyć z nich charakterystyczny, rubinowy kolor miazgi kakaowej.
Powyższa metoda obróbki umożliwiła wytworzenie czekolady o atrakcyjnej, różowej barwie, a także niespotykanych dotąd nutach smakowych. Różowa czekolada charakteryzuje się bowiem naturalnie kwaskowatym i owocowym smakiem, wręcz orzeźwiającym, porównywanym do owoców jagodowych. W porównaniu do innych czekolad ma też bardziej delikatną i kremową konsystencję, co dla miłośników słodkości może stanowić łakomy kąsek i prawdziwą ucztę dla kubków smakowych.
Czy różowa czekolada to “prawdziwa” czekolada?
Aktualne wątpliwości wokół białej czekolady zrodziły zupełnie słuszne pytanie - czy różową czekoladę możemy tytułować “prawdziwą” czekoladą? Choć według wielu aktów prawnych i norm czekolada biała sprzedawana jest jako "czekolada", koneserzy tego rodzaju słodkości odmawiają jej tego miana. Biała czekolada nie zawiera bowiem miazgi kakaowej, która innym rodzajom czekolad nadaje ich charakterystyczny smak i kolor.
Sytuacja czekolady różowej jest inna, ponieważ zawiera ona zarówno miazgę kakaową i masło kakaowe, co czyni ją pełnoprawną czekoladą.
Różowa czekolada - jak się nią delektować?
Różową czekoladę możemy wykorzystywać tak samo, jak pozostałe rodzaje tego smakołyku. Sprawdzi się jako dodatek do deserów lub jako samodzielna, słodka przekąska. Jeżeli macie ochotę skosztować tej nietypowej czekolady, znajdziecie ją w ofercie Cafe Silesia.