W POLSCE Z KAWĄ
Kawa jest jednym z chętniej pitych napojów w Polsce – miłośnicy kawy delektują się tym napojem w domach, ale również w kawiarniach. Od kilku lat w kraju przykłada się zwiększoną uwagę nie tylko do jakości wykorzystywanych ziaren, ale również na to, jak przygotowywany jest napój. Jaką historię ma kawa w Polsce?
Pomimo że kawa została poznana w VII lub VIII wieku w Etiopii, musiało upłynąć wiele czasu, aż została ona „odkryta” w Polsce. Szacuje się, że był to okres XVII wieku. Kawa dotarła do nas z południa, najwięcej hipotez wskazuje na Mołdawię, w której – w tamtym okresie- panowali Turkowie. Zamiłowani w czarnym napoju Turcy rozpowszechniali picie tego napoju na całych Bałkanach, jednak w Polsce początkowo bardzo sceptycznie patrzono na ten napój. Wszystko dlatego, że pochodziła ona od wyznawców Islamu, była więc podejrzana i dla wielu „nieczysta”.
Wraz ze wzrostem popularności kawy w krajach takich jak Francja czy Wielka Brytania również polska szlachta postanowiła bliżej zaznajomić się z czarnym napojem. Zresztą warto wspomnieć, że wszelkie mody z Zachodu chętnie przyjmowane były przez polską szlachtę. Wraz z upływem czasu, w XIX wieku, w bogatszych domach zatrudniano nawet Turków, którzy specjalizowali się w parzeniu najlepszej kawy. Jeśli jednak rodzina nie była aż tak zamożna zatrudniano tak zwaną kawiarkę, o której pisał w poemacie „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz:
Jest do robienia kawy osobna niewiasta,
Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta
Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku,
I zna tajne sposoby gotowania trunku,
Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,
Zapach moki i gęstość miodowego płynu.
Pierwsza kawiarnia na ziemi polskiej oraz sprzedaż kawy
Przyjmuje się, że pierwsza kawiarnia powstała w Polsce w Gdańsku – wraz z innymi przybytkami tego typu nazywano je „kafehauzami” czy domami kawy. Nazwa ta najprawdopodobniej przybyła do nas z Bałkanów, gdzie już od XV wieku funkcjonowały kafany, czyli domy kawowe. Pierwsza warszawska kawiarnia powstała w roku 1724, a jej właścicielem był pewien Francuz. Niespełna 100 lat później w tym mieście funkcjonowało ponad 200 takich miejsc.
W wieku XIX w Polsce pojawiły się pierwsze przedsiębiorstwa, specjalizujące się w wyłącznie w dostarczaniu kawy – wcześniej zajmowali się tym sprzedawcy wielobranżowi. Początkowo jednak sprzedawali oni jedynie kawę zieloną, czyli niewypalaną. Wypalaniem zajmowali się kupujący samodzielnie w domu. Niestety, nierzadko robiono to nieprawidłowo, dlatego sama kawa była niskiej jakości. Po mieście krążyły również osoby posiadające przenośne piecyki i trudniące się wypalaniem kawy. Dopiero w roku 1882 otwarto pierwszą, polską palarnię kawy.