Waga do kawy – akcesorium każdego kawosza.
Zamiłowanie do kawy wiąże się z posiadaniem kawowych akcesoriów. Jeżeli cenimy sobie dobrą kawę, nie obejdziemy się bez dobrej jakości młynka żarnowego, ekspresu ciśnieniowego lub innego urządzenia do zaparzania kawy. Kawosze korzystający z metod alternatywnych oraz Ci, którym zależy na znakomitym espresso powinni mieć w swojej kuchni jeszcze jeden gadżet – wagę. Miarki do kawy nie są wprawdzie złą alternatywą, zwłaszcza w podróży, jednak mając wagę, możemy parzyć kawę z większą precyzją, wyciągając z ziaren to, co w nich najlepsze.
Trzecia fala kawowych utensyliów i idealne espresso.
Trzecia fala kawy przyniosła prawdziwą rewolucję w kwestii techniki parzenia. Jeszcze do niedawna wiele procesów wykonywało się „na oko”, bez sztywnego przestrzegania gramatury wody i ziaren. Do ekspresu przelewowego wystarczyło wlać wodę do pełna i nasypać zmielonej kawy do filtra, by otrzymać spory dzbanek kawy dla kilku osób. Metody alternatywne oraz coraz bardziej pieczołowite - wręcz naukowe - podejście do parametrów parzenia espresso oraz rozwój segmentu kaw speciality zmieniły tę perspektywę. Ponadto, ziarna wysokogatunkowe, w tym te zaliczane do kategorii speciality, swoje kosztują, na co składa się wiele czynników – niewielka skala upraw, technologia i koszt zbiorów, doświadczenie palarni. Nie dziwi więc, że każdemu zależy na tym, by wyciągnąć z nich pełnię smaku i aromatu.
Przy parzeniu kawy metodami alternatywnymi potrzeba kilku gadżetów: młynka żarnowego (dla równomiernego przemiału), stopera (do pomiaru czasu zaparzania), termometru (aby kontrolować temperaturę wody) i wagi.
Natomiast w przypadku zaparzania idealnego espresso również waga będzie nieodzownym akcesorium, które pomoże nam po pierwsze stwierdzić czy zmieliliśmy odpowiednią ilość kawy, a potem zważyć sam uzyskany napar (przy starowanej uprzednio filiżance), a tym samym ocenić, czy otrzymaliśmy pożądaną ilość wody.
Waga do kawy – kiedy i jak używać?
Najważniejszą funkcją wagi jest… ważenie. Jeżeli do tej pory nie odważaliście ziaren, najwyższy czas zacząć to robić. Dlaczego? Stosunek ilości zmielonej kawy do ilości wody (ang. ratio) decyduje o parametrach smakowych ostatecznego naparu. Metodą prób i błędów lub bazując na doświadczeniach innych osób, można sprawdzać, jaki stosunek ziaren do wody pozwoli nam uzyskać najsmaczniejszy rezultat. Dla metod przelewowych zazwyczaj przyjmuje się proporcję 6-7 g kawy na 100 ml wody, którą warto traktować jako sprawdzony punkt odniesienia, a nie jako sztywną regułę.
W przypadku parzenia espresso ta proporcja to 7-8g na 25ml wody, która przepłynie przez kawę i tu również nie należy zbyt kurczowo trzymać się proporcji, zostawiając sobie pewne pole na eksperymentowanie.
Zarówno przy metodach alternatywnych jak i podczas parzenia espresso, za pomocą wagi do kawy możemy również na bieżąco sprawdzać wagę naparu w trakcie parzenia. Część tego typu urządzeń posiada wbudowany timer, co pozwala jeszcze lepiej kontrolować cały proces. Waga do kawy ma też tę zaletę, że jest sprzętem uniwersalnym i można jej dowolnie używać w kuchni.
Waga do kawy – jaką wybrać?
Przymierzając się do zakupu wagi, warto spojrzeć na parametry dostępnego sprzętu. Część osób podważa zasadność kupowania wagi do kawy i sugeruje, że równie dobrze sprawdzi się standardowa waga kuchenna. Czy rzeczywiście tak będzie? Do pewnego stopnia na pewno, choć elektryczna waga kuchenna ma swoje minusy. Tego typu urządzenia zazwyczaj są mniej czułe, co może być kłopotliwe przy odmierzaniu kilkunastu gramów ziaren kawy. Istotną wadą jest też tryb automatycznego wyłączania. Choć oszczędzamy w ten sposób baterie, waga może wyłączyć się w najmniej oczekiwanym momencie.
Waga do kawy powinna być precyzyjna, aby każde kolejne parzenie było powtarzalne. Przeglądając różne sprzęty, można zauważyć, że wraz ze wzrostem ciężaru zmniejsza się jej dokładność. Jeżeli skala zaczyna się od 0,1 g przy niższych wartościach, to jest to sprzęt wart zakupu. Wagi ze skalą co 1 g mogą nas niemile rozczarować. Zwróćmy również uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić przygotowywanie kawy. Waga do kawy z timerem to świetne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy już musieli korzystać ze stopera w telefonie.
Jeżeli jesteśmy na początku swojej kawowej drogi, niechętnie wydajemy duże kwoty na sprzęt, skupiając się bardziej na jakości ziaren. Niemniej tania waga do kawy może nam wiernie posłużyć przez wiele lat. Przykładem takiego sprzętu jest kultowa HARIO Drip Scale, która zważy nam kawę (i nie tylko) do 2 kilogramów. Przy jej pomocy odważymy ziarna kawy i ilość wody z dokładnością do 0,1 grama, a także dokładnie zmierzymy czas ekstrakcji. Czytelny wyświetlacz, możliwość tarowania, tryb oszczędzania energii (waga wyłącza się po 5 minutach bezczynności) i banalna obsługa dzięki dwóm przyciskom, a także ponadczasowy design to niewątpliwe zalety tego urządzenia.
Osoby szukające „pancernej” wagi powinny zainteresować się droższym modelem HARIO Metal Drip Scale, cechującym się tym samym stopniem precyzji, co standardowa Hario Drip Scale. Waga ma demontowaną szalkę ze stali nierdzewnej, odporną na uszkodzenia i łatwą w czyszczeniu. Gumowe nóżki wagi zapewniają stabilną pracę, a podświetlany wyświetlacz LED umożliwia zaparzanie kawy w najbardziej niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Dodatkowym plusem jest wbudowany akumulator i możliwość ładowania wagi przez port USB.