Wpływ kawy na funkcjonowanie mózgu
Niewielu z nas wyobraża sobie dzień bez filiżanki małej czarnej lub kubka dużej białej. Nie dość, że kawa jest po prostu smaczna to jeszcze pomaga nam pokonać senność, dodaje energii, poprawia samopoczucie oraz wyostrza zmysły. Przynosi też ulgę w problemach trawiennych, gdyż wspiera metabolizm oraz przyspiesza pracę jelit. Czy na tym koniec zbawiennych właściwości kofeinowego naparu? Przekonajmy się!
Jak kawa działa na nasz mózg?
Zawarta w kawie kofeina jest środkiem psychoaktywnym i stymulatorem przyspieszającym aktywność mózgu. Blokuje w nim wywołujące senność receptory adenozyny, a jednocześnie zwiększa wydzielanie dopaminy odpowiedzialnej za odczuwanie przyjemności. Tym samym poprawia nasze zdolności intelektualne oraz koncentrację. Wobec tego wszelkie opinie na temat negatywnego wpływu kawy na nasz organizm są błędne. Oczywiście tak jak ze wszystkim, również w tym przypadku powinniśmy zachować umiar. Spożywanie intensywnego, kofeinowego napoju w bardzo dużych ilościach przynosi bowiem skutki odwrotne – wywołuje nerwowość i rozdrażnienie. Idealna dawka to maksimum 500 mg kofeiny, czyli 3-4 filiżanki kawy w ciągu jednego dnia.
Kawa jako środek medycyny prewencyjnej
W wielu krajach na całym świecie przeprowadzono liczne badania dotyczące zależności między piciem kawy a rozwojem choroby Alzheimera oraz demencji. Wykazały one, że codzienne spożywanie około trzech filiżanek tego aromatycznego napoju zmniejsza ryzyko późniejszego zachorowania nawet o 60 %. Co więcej, kofeina może zahamować ten proces również u osób starszych, u których występują już problemy z pamięcią. Nie wiadomo do końca jak to się dzieje. Nieznany jest dokładny mechanizm, dzięki któremu kawa ziarnista pomaga opóźniać rozwój choroby. Naukowcy podejrzewają, że ma ona pozytywny wpływ na beta-amyloid, czyli białko gromadzące się w mózgach chorujących na Alzheimera. Sam beta-amyloid nie powoduje choroby (każdy z nas się z nim rodzi), lecz z wiekiem zaczyna łączyć się w skupiska, gdyż organizm nie jest w stanie go metabolizować. Wtedy stanowi już dla nas zagrożenie. Kofeina i inne związki aktywne w kawie powstrzymują nadmierną produkcję tego białka oraz pomagają posprzątać bałagan jaki choroba poczyniła w mózgu.