ŹRÓDŁO ENERGII W KAWIE

Kawa to nie tylko niezbędny element spotkania ze znajomymi, lecz również doskonałe źródło energii. Dzięki niej szybciej zaczynamy dzień i poprawiamy swoją koncentrację. Działanie zawartej w małej czarnej kofeiny jest tak silne, że aż do 2002 roku znajdowała się ona na liście zakazanych substancji dopingujących dla sportowców. Dlaczego po kawie czujemy większy przypływ energii? Sprawdźcie!
Czym jest kofeina?
Postrzeganie kawy jako źródła energii ma swoją długą tradycję. Dość szybko bowiem zauważono jej pobudzające właściwości. Jednak dopiero w XIX wieku odkryto, co powoduje takie jej działanie. Odpowiedzialna jest za to oczywiście kofeina, czyli biała i gorzka substancja, która łatwo rozpuszcza się w wodzie. To ona zmniejsza poczucie zmęczenia i poprawia aktywność naszej kory mózgowej. Uczniowie i studenci piją ją podczas sesji nie bez powodu. Pomaga ona bowiem w szybszym przyswajaniu informacji.
Jak działa kofeina?
Skąd jednak bierze się takie działanie kofeiny? Dlaczego dzięki niej jesteśmy w stanie pracować szybciej i bardziej efektywnie? Powodów jest kilka. Pierwszym z nich jest budowa cząsteczek kofeiny, które do złudzenia przypominają receptory adenozyny. Są w stanie zająć ich miejsce, dzięki czemu nasze odczuwanie zmęczenia jest mniejsze.
Kofeina przyczynia się ponadto do uwolnienia wolnych kwasów tłuszczowych. Dlaczego jest to istotne? Przede wszystkim dlatego, że chronią one pokłady glikogenu, który jest głównym węglowodanem złożonym odpowiedzialnym za dostarczanie energii dla naszego mózgu, jak i mięśni. Oznacza to, że możemy zwiększać w ten sposób wydolność naszego organizmu. Musimy jednak pamiętać o umiarze, ponieważ nadmierne spożycie kawy może doprowadzić do odwodnienia.
Kawa – energia dla naszego mózgu
Kawa ma pozytywny wpływ na działanie naszego mózgu i może przyczynić się do zachowania sprawności umysłowej w późnym wieku. Dlaczego tak jest? Regularne picie filiżanki kawy odpowiada za obniżenie produkcji beta-amyloidu. To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za rozwój starczej demencji. Pozytywną konsekwencją jest więc poprawa działania pamięci długotrwałej i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia takich chorób jak Alzheimer i Parkinson. Warto więc regularnie pić małą czarną, by cieszyć się sprawnym umysłem przez całe życie.
Kawa jako źródło energii alternatywnej
Pewien Brytyjczyk udowodnił niedawno, że kawa może stać się źródłem energii nie tylko dla człowieka, lecz również dla pojazdów mechanicznych. W swoim eksperymencie wykorzystał on stary model Volkswagena, który zyskał nową, jakże adekwatną nazwę „Car-puccino”. Czy taki wynalazek działa?
Okazuje się, że tak. Zamontowany w bagażniku cylinder z suchą, zmieloną kawą produkuje tlenek węgla, który następnie jest spalany i doprowadzany do silnika. Jakie jest spalanie takiego pojazdu? Każdy kilometr to w przeliczeniu 35 filiżanek espresso. Być może nie jest to najbardziej efektywne „paliwo”, jednak trzeba przyznać, że jest na pewno jednym z bardziej oryginalnych.