Co to jest - kawa organiczna?
Na naszym blogu mogliście przeczytać już o Fair Trade - certyfikacie Sprawiedliwy Handel, przyznawanym plantatorom kawy, którzy przyczyniają się do działalności na rzecz aktywizacji społeczeństw Trzeciego Świata. Jednak w poszukiwaniach ziaren doskonałych możecie natknąć się na jeszcze jedno oznaczenie, mianowicie USDA Organic, potwierdzające organiczność (naturalność) kawy. Co dokładnie ono oznacza? Czym wyróżniają się organiczne plantacje i otrzymywany z nich produkt? Sprawdźmy!
Na czym polega ta organiczność?
Ogólnie rzecz biorąc, żywność organiczna to taka, którą wytwarza się bez wykorzystania żadnych substancji chemicznych (sztucznych nawozów, pestycydów, sterydów). Jej produkcja w skali roku wynosi około 1-2% ogólnoświatowej produkcji rolnej. Decyduje o tym m.in. fakt, że rośliny i zwierzęta nie są sztucznie pędzone nawozami, powodującymi szybki wzrost i zwiększoną produktywność. Dokładne wymogi dotyczące certyfikowania są jednak zależne od kraju, w którym sprzedawany jest dany produkt.
Ogólne wymogi certyfikatu organic dla plantacji kawy
Wymienia się kilka, podstawowych zasad, których przestrzeganie przez plantatorów umożliwia uzyskanie certyfikatu dla danej uprawy/produktu. Wymogi te to: maksymalne ograniczenie używania środków chemicznych podczas wytwarzania i przetwarzania, prowadzenie hodowli bądź uprawy na terenie wolnym od środków chemicznym przez okres minimum 3 lat wstecz, a także fizyczne oddzielanie produktów organicznych od produktów niecertyfikowanych podczas przetwarzania, pakowania i transportu (nie można doprowadzić do skażenia). Prócz tego, konieczne jest prowadzenie dokładnej dokumentacji dotyczącej sposobu wytwarzania danego produktu oraz częste kontrole jakości. Ponadto, bardzo ważną kwestią jest położenie plantacji organicznych. Otóż najczęściej są one zlokalizowane na terenie ocienionym przez większe rośliny, które chronią je przed palącym słońcem. Dzięki temu tworzą się naturalne ekosystemy leśne, które przyczyniają się do rozwijania biotopu. Plantacje stanowią schronienie dla wiele gatunków roślin i zwierząt.
Kawy organiczne - pochodzenie, właściwości, smak
Największym dostawcą kawy organicznej jest Peru. Na miejscu drugim jednocześnie uplasowały się Meksyk i Etiopia. Jak wiemy, kawowiec jest rośliną bardzo delikatną i wrażliwą, przez co każdy element jego otoczenia oraz dostarczane mu pierwiastki chemiczne mają znaczący wpływ na ostateczny smak naparu otrzymywanego z jego zmielonych ziaren. Stąd też wybierając kawę organiczną mamy pewność, że oddaje ona najprawdziwszą kwintesencję smaku i aromatu kawy. Prócz walorów smakowych, nie do przecenienia jest znajdujące się w naturalnych, nieprzetworzonych chemicznie ziarnach, bogactwo antyoksydantów.