Gorąco? Poznaj nasz przepis tonic espresso!
Powoli zbliżają się cieplejsze dni, a wraz z nimi nieodparta chęć na chłodzące napoje, także te na bazie kawy. Najbardziej oczywistym wyborem jest ice coffee, czyli połączenie kawy i mleka z kostkami lodu, często z dodatkiem słodkiego syropu. Miłośnicy metod alternatywnych mogą przyrządzić dripa na lodzie lub popularne cold brew - kawę “parzoną” na zimno. Jeśli jednak macie ochotę na nietuzinkowe połączenie smaków, które w upalny dzień schłodzi, orzeźwi i doda energetycznego kopa, spróbujcie tonic espresso! Jak przygotować takiego drinka?
Tonik – popularny składnik drinków
Gin z tonikiem – to drink, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Sztandarowa pozycja w menu wielu barów i klubów, często wykorzystywana w popkulturze. W tym koktajlu tonik gra pierwsze skrzypce. To bezalkoholowy napój gazowany, w skład którego wchodzi woda, soki owocowe (częściej aromaty i słodkie syropy) oraz chinina. Ma charakterystyczny, cytrusowo-gorzki smak, który wykorzystywany jest do przełamywania słodyczy owocowych syropów.
Goryczka toniku jest przyczyną wielu sporów i kulinarnych podziałów. Jedni ją uwielbiają i dodają tonik do wszystkiego, zaś inni wręcz nie znoszą i każdy napój z tonikiem uważają za zrujnowany. Prawdopodobnie ta pierwsza grupa jest odpowiedzialna za niezwykłą popularność kawowego drinka z jego dodatkiem, czyli tonic espresso.
Tonic espresso – świeży trend wśród kawowych drinków
Połączenie słodko-gorzkiego toniku, cytrusów i kawy? Mogłoby się zdawać, że ten abstrakcyjny mariaż smaków nie ma prawa się udać. Tymczasem tonic espresso szturmem zdobyło serca kawoszy i znalazło się w niekwestionowanej czołówce najchętniej fotografowanych drinków.
Tonic espresso to nic innego, jak espresso (lub espresso doppio) połączone z tonikiem, podane z kostkami lodu oraz plasterkiem cytryny, limonki bądź pomarańczy. Drinka podaje się tak, by warstwa kawy wyraźnie oddzielała się od toniku, co daje interesujący efekt wizualny.
Jak przygotować tonic espresso?
Tonic espresso jest banalnie proste w przygotowaniu, dlatego warto postawić na składniki dobrej jakości, by móc cieszyć się jego orzeźwiającym i zaskakującym smakiem. Zwróćmy uwagę na skład toniku – im krótsza lista składników, tym lepiej dla nas. Unikajmy napojów z dodatkiem konserwantów oraz syropu glukozowo-fruktozowego.
Istotne są także ziarna kawy, z których planujemy przygotować espresso. Bariści rekomendują, by do tonic espresso wybierać kawy o kwaskowatych i owocowych nutach, które będą współgrały ze smakiem toniku. Najlepszym wyborem będą ziarna pochodzące Etiopii i Kenii, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować espresso na bazie ziaren z Brazylii, Kostaryki czy Gwatemali.
Sprawdzą się także mieszanki arabiki oraz arabiki z domieszką robusty, charakterystyczne dla kaw typowo włoskich. Choć utarło się, że włoskie kawy są mocno wypalane i odznaczają się ciężkimi i goryczkowymi nutami smakowymi, wiele palarni, zwłaszcza z północnej części kraju, produkuje ziarna średnio palone, które prócz nut orzechowych i czekoladowych mają do zaoferowania także kwiatowe i owocowe aromaty. Warto eksperymentować z ziarnami i znaleźć połączenie, które najbardziej przypadnie nam gustu.
Przepis na tonic espresso
Do przygotowania tonic espresso potrzebować będziemy:
- 30 ml lub 60 ml espresso
- 150 ml toniku
- 2-3 plasterki cytryny lub limonki
- kostki lodu
Wysoką szklankę (350 ml) wypełniamy niemal po brzegi kostkami lodu. Dodajemy tonik i czekamy, aż przestanie się pienić i schłodzi się pod wpływem kostek lodu. Na wierzchu układamy plasterki cytryny lub limonki, następnie delikatnie wlewamy świeżo zaparzone espresso, by nie połączyło się od razu z tonikiem. Tonic espresso jest gotowe!
Niektórzy zamiast plasterków cytrusów do tonic espresso dodają sok cytrynowy lub pomarańczowy, który dodatkowo podkręca owocowy smak tego drinka. Istnieje też alkoholowe wydanie tego koktajlu z dodatkiem ginu, nazywane Turbo Gin&Tonic.