Jaka kawiarka będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb?
Kawiarka to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony i rozpoznawalny zaparzacz do kawy na świecie. To sprzęt stworzony dla miłośników esencjonalnej kawy oraz osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z kawą, ale jeszcze nie w głowie im kupowanie ekspresu ciśnieniowego. Mechanizm działania kawiarki jest banalnie prosty i już wielokrotnie przez nas opisywany, jednak wybór tych urządzeń jest ogromny. Jeżeli zastanawiacie się, jaką kawiarkę wybrać, lecz nie wiecie, czym się kierować przy zakupie – czytajcie dalej.
Jak zbudowana jest kawiarka?
Choć od sprzedaży pierwszej kawiarki minęło już blisko 90 lat, dzisiejsze urządzenia niewiele różnią się od swojego pierwowzoru. Przypomnijmy: typowa kawiarka zbudowana jest z dolnego zbiorniczka na wodę, lejka z sitkiem i górnego zbiornika na zaparzoną kawę. Różnice między urządzeniami widoczne są w zakresie jakości wykorzystanych materiałów oraz wzornictwa, jednak zasada ich działania jest taka sama. Więcej informacji na temat zasad działania kawiarek oraz materiałów stosowanych przy ich produkcji znajdziecie w naszym artykule pt. Jak działa kawiarka i który model wybrać?
Historia kawiarki – źródłem popularności
Te synonimy jak kawiarka, makinetka, moka czy kafetiera znają już chyba wszyscy, w których żyłach płynie jeśli nie sama kawa, to ogromne do niej zamiłowanie. Jak również dosyć powszechną wiedzą jest fakt, że to niewielkie urządzenie do zaparzania kawy posiada włoski rodowód. Podróżując po Italii od razu widać, że Włosi kochają kawę – kawiarka znajduje się na wyposażeniu każdej kuchni. Dlaczego? Kluczowe jest tutaj tło historyczne, czy raczej gospodarcze 1933 roku, kiedy to Alfonso Bialetti zaprezentował kawiarkę jako pierwszy (więcej o tym, jak pomysł na schemat działania zakiełkował w głowie twórcy moki znajdziecie w naszym artykule o sposobie parzenia kawy w kawiarce). Sytuacja ekonomiczna w czasach wielkiego kryzysu, kiedy to wielkie banki upadały, a bezrobocie gwałtownie rosło, zmusiła większość Włochów do drastycznego ograniczenia wydatków. Wielu przestało tak często wpadać do kawiarni. Ale o ile Włosi byli gotowi zrezygnować z kawy w kawiarni, to ani myśleli ograniczyć spożycie kawy, nie mówiąc już o całkowitym z niej zrezygnowaniu. I to właśnie dzięki kawiarce, prostemu i stosunkowo taniemu urządzeniu do użytku domowego nadal mogli cieszyć się kawą tak smaczną, jak ta podawana w kawiarniach. Strona praktyczna to jedno, ale na pewno nie bez znaczenia dla zyskania ogromnej popularności było to, że moka była (i jest do dziś) po prostu ładnym przedmiotem. O tym jak jest to pod każdym względem rzecz dobrze zaprojektowana niech świadczy fakt, że mimo postępu technologicznego i szerokiej dostępności domowych ekspresów ciśnieniowych kawiarki nadal cieszą się ogromną popularnością, także w Polsce.
Jaka kawiarka najlepsza – na gaz, indukcję, elektryczna?
Stojąc przed wyborem odpowiedniej kawiarki, należy wziąć pod uwagę sprzęt, z którego pomocą chcemy przygotowywać kawę, jak również zwrócić uwagę na to, jaką ilość kawy chcemy jednorazowo przygotować.
Jaka kawiarka na gaz?
Do przygotowania kawiarki potrzebne jest źródło ciepła, które podgrzeje wodę w dolnym pojemniczku. Zdecydowana większość kawiarek przystosowana jest do kuchenek gazowych lub elektrycznych, znajdziemy więc kawiarkę wykonaną z aluminium (np. Bialetti Moka Express, Bialetti Rainbow), jak i mokę ze stali nierdzewnej (Forever Miss Conny, Bialetti Venus), gdzie te ostatnie kompatybilne są również z kuchenkami indukcyjnymi.
Jaka kawiarka na indukcję?
Płyty indukcyjne są bardziej oszczędną alternatywą dla gazowych płyt grzewczych. Wadą tego rozwiązania jest konieczność zakupu garnków i patelni z dnem ferromagnetycznym, aby można było z nich korzystać. I podobny problem może się pojawić w przypadku kawiarki – najpopularniejsza kawiarka, czyli kawiarka wykonana z aluminium, dostosowana do kuchenek gazowych, nie zadziała na indukcji. Podobnie rzecz ma się z kawiarkami o pojemności 2tz (dwóch filiżanek do espresso), co prawda wykonanymi ze stali nierdzewnej, ale o zbyt małej średnicy dna, by można je było zastosować na płycie indukcyjnej. Na szczęście wybór kawiarek do płyt indukcyjnych jest coraz szerszy (np. Forever Miss Diamond, Forever Miss Splendy), a ich design również może przyjemnie zaskoczyć (np. Bialetti New Moka Induction, Forever Innova Black).
Jeżeli jednak posiadamy już kawiarkę dostosowaną do kuchenek gazowych, a w międzyczasie zakupiliśmy indukcyjną płytę grzewczą, nie musimy od razu kupować nowej kawiarki. Rozwiązaniem są adaptery do płyt indukcyjnych, które umożliwiają korzystanie z kawiarek aluminiowych i stalowych o zbyt małej średnicy na płytach indukcyjnych (FRABOSK adapter do płyt indukcyjnych, Bialetti adapter do płyt indukcyjnych).
Jaka kawiarka elektryczna
Może się zdarzyć, że nie będziemy mieli dostępu ani do płyty gazowej, ani indukcyjnej. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli mamy dostęp do źródła prądu, świetnym rozwiązaniem będzie kawiarka elektryczna (Bialetti Moka Timer), wzorowana na tradycyjnym modelu Bialetti. Kawiarkę włącza się poprzez podłączenie i odłączenie wtyczki od gniazdka elektrycznego, więc jej obsługa jest banalnie prosta. Taka kawiarka doskonale sprawdzi się w podróży lub w biurze.
Jaką kawiarkę wybrać? Odpowiedni rozmiar kawiarki
Jeżeli zastanawiacie się, jaka kawiarka dla 2 osób będzie najlepszym rozwiązaniem, w pierwszej kolejności należy się przyjrzeć rozmiarom tych urządzeń. Po krótce omawialiśmy już w tym wpisie na temat doboru kawiarki pod kątem pojemności, ale nie zaszkodzi przypomnieć i podać więcej szczegółów. Czym są te tajemnicze oznaczenia „1 tz”, „6 tz”? Określają one liczbę filiżanek espresso (25-35 ml), które kawiarka może każdorazowo zaparzyć. Zatem kawiarka o pojemności „2 tz” przygotuje kawę o pojemności dwóch filiżanek espresso.
Istotne jest to, by przy każdym zaparzaniu przygotowywać ilość kawy określoną przez producenta kawiarki. Chęć zaparzenia 2 filiżanek espresso w kawiarce o pojemności 6 tz przez dodanie mniejszej ilości wody lub zmielonej kawy, najprawdopodobniej skończy się grymasem na twarzy, gdyż kawa wyjdzie zwyczajnie niesmaczna. Jeśli chcemy zaparzać kawy o różnych objętościach, musimy się zaopatrzyć w kawiarki o różnych rozmiarach.