Oto czemu espresso doppio to podwójna dawka szczęścia.
Pewnie każdy z nas ma swój ulubiony typ kawy, który raz za razem zamawia w pobliskiej kawiarni lub przygotowuje własnym sumptem w domowym ekspresie. Dla jednych będzie to duża i mocna czarna kawa, dla innych lekkie jak chmurka cappuccino, znajdą się też amatorzy latte z hojną porcją słodkiego syropu. Jednak nie każdy dobrze orientuje się w tym gąszczu obcobrzmiących nazw. Jeżeli w menu kawiarni zauważyliście espresso doppio i zastanawiacie się, co to za kawa i jak ją przygotować, spieszymy z wyjaśnieniem.
Espresso doppio - co to takiego?
Espresso doppio jest zaledwie jedną z wariacji na temat espresso - kawy, która rozsławiła Włochy na cały świat (oczywiście nie tylko ona, ale czyż espresso nie jest dla Włoch emblematyczne?). Choć na espresso składa się zaledwie 25-35 mililitrów napoju, kawa ta kryje w swojej niewielkiej objętości różnorodną paletę smaków i aromatów, oferujących odpowiedni balans między słodyczą, goryczką i kwasowością. Charakterystycznym elementem espresso jest orzechowo brązowa crema, czyli aksamitna i gęsta pianka, która świadczy o właściwie wykonanym parzeniu.
Słowo doppio, jak wiele słów wykorzystywanych w branży kawowej, pochodzi z języka włoskiego i oznacza „podwójne”. Espresso doppio to zatem nic innego jak podwójne espresso. Do jego przygotowania wykorzystuje się dwukrotnie więcej kawy i dwukrotnie więcej wody. W przypadku espresso doppio pojemność to około 60 mililitrów dlatego podaje się ją w większej filiżance, aby zachować te same proporcje wyglądu jak przy espresso.
W kawiarniach do espresso doppio (tak samo, jak do klasycznego espresso) serwuje się niewielką szklankę wody. Cel jest ten sam - wodę pijemy przed kawą, by przepłukać jamę ustną i oczyścić kubki smakowe, a następnie delektować się wszystkimi nutami smakowymi. Im bardziej na południe Włoch będziemy zmierzać, tym częściej będziemy się z tym spotykać, bowiem ciemniejsze zabarwienie, z tym samym natężenie goryczki, charakteryzujące ziarna kaw palonych na południu Włoch sprawia, że nie tylko przed wypiciem espresso, ale również w trakcie delektowania się nim dobrze jest wziąć łyk wody.
Espresso doppio - jak pić?
Jak pić espresso doppio? Najprościej mówiąc - tak jak lubimy! Nie ma bowiem żadnych sztywnych wytycznych, co do tego, w jaki sposób ją przygotowywać i pić. Dodając do niej niewielką ilość spienionego mleka, otrzymamy espresso doppio macchiato, z kolei dodatek wody pozwoli przygotować nam porządną filiżankę americano. Jeśli zaś zależy nam na mlecznej kawie, na bazie espresso doppio przygotujemy większe warianty cappuccino lub caffè latte. Co więcej, podwójne espresso jest podstawą niezwykle popularnej kawy flat white. (Chociaż, jeśli dotąd nie byliście fanami czarnych kaw, to zaobserwujcie, co dzieje się, gdy „przesiądziecie się” na kawę znakomitej jakości. Otóż, w coraz mniejszym stopniu będziecie mieli ochotę przełamywać ją chociażby najdrobniejszą ilością mleka.)
To tylko kilka możliwości wykorzystania espresso doppio. O innych kawach przygotowanych na bazie espresso przeczytacie w naszym artykule “RODZAJE ESPRESSO, KTÓRYCH WARTO SPRÓBOWAĆ”.
Dodajmy jeszcze, że nie jest aż tak istotnie, jaki wariant da wam najwięcej przyjemności, ale jedno jest zawsze ważne: upewnijcie się, że filiżanka, z której będziecie pić doppio espresso jest odpowiednio gorąca, ale nie do tego stopnia, by parzyć w dłonie (nie będzie wówczas parzyć w usta). Jeśli nie posiadamy odpowiedniego ekspresu do kawy, na którym możemy położyć filiżanki (pamiętajmy: nigdy nie kładziemy ich dnem do góry – również chodzi o wykluczenie ryzyka poparzenia sobie ust), to do odpowiedniej filiżanki z grubej porcelany wystarczy na kilkanaście sekund wlać wrzątek. Kawa z gorącej filiżanki smakuje o wiele lepiej.
Jak zrobić espresso doppio w domu?
Jeżeli potraficie przygotować espresso przy pomocy domowego kolbowego ekspresu ciśnieniowego, to bez problemu poradzicie sobie z jego podwójną porcją. Nie ma jednej rekomendacji co do rodzaju użytych ziaren. Z powodzeniem sprawdzą się ziarna czystej arabiki, na których bazie powstanie espresso doppio o łagodnych, owocowych nutach. Fanom aromatów orzechów i kakao polecamy mieszanki arabiki z robustą (od 10% do 30% ziaren robusty), aby uzyskać jeszcze bardziej wyrazisty smak i imponującą cremę.
Ziarna należy zmielić tak samo drobno, jak do tradycyjnego espresso, pamiętając o tym, że tym razem potrzebujemy podwójnej dozy kawy i tym samym większego sitka. Ekstrakcja powinna trwać od 25 do 30 sekund, kontrolując ilość kawy spływającej do filiżanki. Szczegółowe instrukcje na temat tego, jak przygotować idealne espresso, znajdziecie w naszym artykule.
A co zrobić, jeśli posiadamy automatyczny ekspres ciśnieniowy? Większość tego typu urządzeń ma zaprogramowane różne rodzaje napojów kawowych. Posiadacze ekspresów JURA mogą skorzystać z gotowego trybu espresso doppio za pomocą zaledwie kilku gestów dłonią. Wystarczy umieścić ogrzaną filiżankę pod wylewką do kawy i wybrać tryb „espresso doppio”, by po chwili cieszyć się smakiem perfekcyjnie zaparzonej kawy.