Wybieramy młynek do kawy: ręczny czy elektryczny? Podsumowanie wad i zalet
O młynkach do kawy powiedzieliśmy już sporo, jednak osoby stojące przed zakupem takiego urządzenia zazwyczaj mają wiele pytań, na które nie zawsze znajdują odpowiedź. Doskonale wiemy, że wybór młynka to niełatwe zadanie, wymagające najpierw porównania ze sobą najważniejszych cech, potem analizy parametrów technicznych i ostrożnego szacowania budżetu. Jeśli więc zastanawiacie się, które urządzenie wybrać – młynek ręczny czy elektryczny – wszystkie najważniejsze informacje raz jeszcze zebraliśmy i zestawiliśmy w tym artykule, by pomóc Wam podjąć ostateczną decyzję.
Młynek ręczny – dla miłośników alternatyw i podróżników
Młynek ręczny obecny był niegdyś w każdym domu, w którym pijano kawę. Ale, o zgrozo, został wyparty przez elektryczny młynek ostrzowy, który mielił (a właściwie siekał) kawę szybciej i bez zbędnego wysiłku. Robił to szybciej, co wcale nie znaczy, że lepiej. I jeśli na bieżąco czytacie nasze artykuły na pewno już zetknęliście się z naszymi utyskiwaniami nad młynkami ostrzowymi. Czynimy to jednak w słusznej sprawie: byście masowo odstawiali je z dala od kawy, do szafki z reliktami przeszłości, zasługującej na zapomnienie. Warto natomiast skorzystać z wielkiego powrotu młynków ręcznych, bo mamy tu do czynienia z ich nową odsłoną, co zawdzięczamy tzw. Trzeciej Fali Kawy i rosnącej popularności alternatywnych metod zaparzania kawy. A unowocześnienie tych młynków rzecz jasna przede wszystkim polega na precyzji wykonania i zastosowaniu lekkich tworzyw.
Młynki ręczne mają wiele zalet, które skłaniają kawoszy do zakupu. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz za sprawą zmyślnej konstrukcji, która umożliwia demontaż niektórych elementów, można je wygodnie spakować i zabrać w podróż (wszystko, co chcielibyście wiedzieć o młynkach turystycznych, znajdziecie w artykule: Turystyczny młynek do kawy – dobra kawa w podróży!). I podczas wojaży możemy mielić kawę zawsze wtedy, gdy tylko tego potrzebujemy. Ponadto urządzenia te są proste w obsłudze, a przy tym solidnie wykonane, co zapewnia równomierny i powtarzalny przemiał. Przy pomocy ręcznego młynka z ceramicznymi żarnami zmielimy ziarna do zaparzania w Chemexie, French Pressie, AeroPressie Delter Coffee Pressie czy kawiarce. A z tymi trzema ostatnimi młynek tworzy doskonały podróżniczy duet, skoro wszystkie wykonane są z nietłukącego się tworzywa. Co nie zmienia faktu, że nawet wyjątkowo uniwersalny i przydatny sprzęt nie jest pozbawiony wad. Dla wielu użytkowników ręczne mielenie wydaje się czasochłonną zmorą. Na przykład w sytuacji, gdy mamy nawał gości, a nie chcemy (i zresztą nie powinniśmy) mielić na zapas, wówczas przegotowanie sporej ilości kawy może trochę potrwać. Ponadto młynek ręczny nie zmieli nam ziaren tak, by przygotować z nich porządne espresso.
Młynek elektryczny – dla wygodnych i perfekcjonistów
Zatem rozwiązaniem obu wyżej wspomnianych problemów jest rzecz jasna młynek elektryczny. Stanowi rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy cenią sobie espresso oraz wygodę, gdyż urządzenie to w ciągu kilku sekund potrafi zmielić ilość ziaren potrzebną do przygotowania kilku kaw. I pozwoli uzyskać przemiał na tyle drobny, by ciśnieniowy ekspres mógł wydobyć z kawy esencjonalny napar. Naprawdę już ostatni raz podkreślmy, że cały czas mowa tutaj o młynkach żarnowych, a nie ostrzowych. I zwracamy na to uwagę nie dlatego, że znów zamierzamy się nad tymi ostatnimi pastwić, ale za każdym razem, gdy mówimy o młynkach automatycznych do kawy niezmiennie musimy podkreślać to, że młynki żarnowe mogą być wyposażone w żarna stożkowe lub płaskie, wykonane ze stali bądź ceramiki. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji na temat różnych typów żaren, zachęcamy do lektury artykułu: Jaki żarnowy młynek do kawy powinien znaleźć się w Twojej kuchni?
Wybór żarnowych młynków elektrycznych jest dosyć szeroki, zatem bez problemu dopasujemy odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb. Średniej klasy młynki sprawdzą się zarówno do metod alternatywnych, jak i ekspresów przelewowych i kawiarek. Droższe urządzenia gwarantują jeszcze bardziej jednolity przemiał, dostosowany do potrzeb ekspresów ciśnieniowych. Tutaj wadą będzie dla wielu nie tylko większy wydatek (choć cena niektórych modeli młynków elektrycznych może być porównywalna do ceny ręcznych młynków do kawy), ale niemożność spakowania i zabrania takiego młynka w drogę z racji gabarytów i ciężaru.
Czy młynek do kawy musi być drogi?
Dla początkujących kawoszy niemałym zaskoczeniem bywa informacja, że czasem lepiej zainwestować w dobry młynek niż wydawać duże kwoty na ekspres do kawy. Jeśli bowiem kupimy kiepskiej jakości młynek, nawet najlepszy ekspres nie przygotuje dobrego espresso ze źle zmielonej kawy. Czy to oznacza, że musimy się przygotować na duży wydatek? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników.
Pierwszym z nich jest rodzaj kawy, który na co dzień pijemy oraz typ sprzęty do zaparzania kawy, który posiadamy. Drugim jest ilość kawy przygotowywanej w ciągu dnia. W przypadku metod alternatywnych w zupełności wystarczy młynek ręczny, którego koszt waha się od 150 do 300 zł. W tej cenie możemy liczyć na dobrą jakość wykonania i równomierny przemiał ziaren, dzięki któremu przygotujemy wyśmienitą kawę. Jeśli jednak marzy się nam porządne espresso i możliwość zmielenia większej ilości kawy na raz, musimy zwiększyć budżet i wybrać młynek elektryczny. Ceny młynków elektrycznych ze średniej półki to około 600-700 zł, jednak im wyższa cena, tym większa precyzja, szerszy zakres mielenia i lepszy efekt podczas parzenia kawy.
Więcej na temat tańszych młynków elektrycznych znajdziecie w naszym artykule: Tani młynek do kawy – czym się kierować przy zakupie?