Ortodoksyjni smakosze kawy zapewne uznają, że najlepszym dodatkiem do ziaren arabiki jest jedynie gorąca woda. Nie wszyscy jednak podzielają ich zdanie. Niektórzy chętnie urozmaicają sobie ten intensywny napar dodatkowymi nutami smakowymi. Sprawdźmy, co jest najczęściej polecane do kawy. Niektóre z naszych propozycji na pewno przypadną Wam do gustu.
Własnoręcznie zmielona kawy pita w domowych warunkach to dla wielu osób idealny sposób na delektowanie się czarnym napojem o afrykańskim rodowodzie. W dzisiejszych czasach często podróżujemy, jednak nie musimy rezygnować z doskonałego smaku małej czarnej. Nie ma potrzeby, by przestawiać się na kawę rozpuszczalną lub napój z automatu. Co warto mieć, by cieszyć się aromatem dobrej kawy? Przeczytajcie ten poradnik, by się o tym przekonać.
Niektórzy z nas uwielbiają eksperymentować, jednak dla wielu kawa musi być po prostu czarna, gorzka i mocna. Czasami warto zmienić swoje nawyki choćby na chwilę i spróbować czegoś nowego. Przed Wami kilka przepisów na kawę, które warto sprawdzić w domowym zaciszu lub na imprezie ze znajomymi. Dowiecie się tu, jak zrobić klasyczne espresso, jak i kilka kaw deserowych. Smacznego!
Większość z nas sięga po filiżankę czarnego naparu codziennie, jednak nie zawsze mamy świadomość jak wiele rodzajów kaw możemy znaleźć na świecie. Niektórzy pozostają przy jednym typie arabiki, którą zalewają wrzątkiem. Inni natomiast eksperymentują z różnymi ziarnami i sposobami parzenia. Dzisiaj przyjrzymy się ziarnom z ojczyzny kawy, a także z kraju, który jest jej największym producentem. W Etiopii wszystko zaczęło się od niespokojnych kóz, w Brazylii natomiast od bukietu kwiatów. Zacznijmy jednak od początku.
Kawa – jeden z najpopularniejszych napojów na kuli ziemskiej. Dla niektórych to jedynie czarny płyn z kofeiną, dla innych dzieło sztuki. Jej smak zależy od rodzaju ziaren, stopnia ich wypalenia, a także sposobu przyrządzenia naparu. Przedstawiamy krótki przewodnik, który nie pozwoli Wam się zgubić w świecie kawy.
Smak naszej porannej kawy zależy nie tylko od sposobu jej palenia i przygotowania, lecz również od tego, jakiego rodzaju ziaren używamy. Teoretycznie na świecie istnieje ponad 60 gatunków kawowca. W rzeczywistości liczy się tylko Arabika i Robusta. Przeczytaj, czym różnią się te odmiany, by bardziej świadomie wybierać ziarna do swojego espresso.
Niektórzy twierdzą, że to sama natura nauczyła nas, w jaki sposób obchodzić się z ziarnami kawy, kiedy podczas pożaru drzew kawowca etiopscy pasterze poczuli przyjemny zapach unoszący się w powietrzu. Pewne jednak jest to, że aż do XIV wieku mała czarna miała ziemisty, nudny smak. Jak zmienia się smak kawy przez jej wypalanie i czy można ją wypalać w domu? Dowiesz się wszystkiego z poniższego tekstu.
Co warto wiedzieć o kawie, której można się napić niemal w każdym miejscu na świecie? Jakiego espresso nie pić i jakie są jego rodzaje? Poniższy tekst przybliży wszystkich do tego, by zostać prawdziwym koneserem kawy, która cieszy się już ponad stuletnią tradycją
Zaawansowani smakosze kawy być może z pewnym politowaniem spoglądają na tych, którzy nie zważają na to, czy kawa, którą wybierają, jest rozpuszczalna, mielona czy ziarnista. Czasem ci pierwsi będą z dezaprobatą kręcić głową, gdy tych drugich nie specjalnie interesuje, czy kupowane kawy ziarniste są tak zwanymi kawami smakowymi, czy naturalnymi, czy są świeże, czy są pakowane w torbę z odpowiednim wentylkiem itd. Ale czy taka ocena jest słuszna? Przecież nie wszyscy muszą się kawą interesować, dowiadywać, które z kaw ziarnistych mogą być lepsze, a które gorsze. Nie każdy musi chcieć wiedzieć, dlaczego pewne kawy mielone mogą smakować lepiej, a niektóre gorzej. I raczej nie będą skłonni się dowiadywać, ani zadawać sobie zbyt wielu pytań, gdy kawa, którą piją obecnie przecież im smakuje. Ale może jednak warto, by spróbowali? A w tym tekście postaramy się odpowiedzieć, dlaczego.
W naszym blogu jest to pierwszy wpis z cyklu porad, jaką kawę warto wybrać w zależności od sposobu jej zaparzania. Nie da się ukryć, że nasz poradnik zaczynamy prawdopodobnie od najbardziej rozpowszechnionego, bo jednego z najprostszych sposobów zaparzania, czyli zaparzania w ekspresie automatycznym. Jak zauważymy, prosta metoda wcale nie ułatwia wyboru. Czym w takim razie kierować się, gdy potrzebna nam jest znakomita kawa do ekspresu ciśnieniowego automatycznego? Marką? Nazwą? Ładnie prezentującym się opakowaniem? Czy może warto wyłącznie zdać się na doświadczenie sprzedawcy? W tym tekście powiemy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.